Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Ücretli Abonelik Öncesi Deneme Süresini Kısa Süreliğine 3 Aya Çıkardı

Müzik servisi premium abonelik öncesi ücretsiz deneme süresini yeniden 3 aya çıkardı.
Spotify Ücretli Abonelik Öncesi Deneme Süresini Kısa Süreliğine 3 Aya Çıkardı
HABER GİRİŞ

Müzik uygulamaları günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılır hale geldi. Akıllı telefonların herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi bu uygulamaların müzik dinleme aktivitelerinin de bu uygulamalar üzerine yoğunlaşmasını sağladı. Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube Music gibi servisler son dönemde kullanıcılar tarafından tercih edilmekte.

Bu uygulamalar arasında en çok kullanılan ise hiç kuşkusuz Spotify olmakta. İsveç merkezli müzik platformu toplamda 320 milyonu aşkın aboneye hizmet veriyor. Bu servisi kullanan ücretli abonelerin sayısı ise 140 milyonu geçmiş durumda. Ücretli aboneli olanlar belirli ayrıcalıklardan yararlanıyor.

Reklamsız kullanım, çevrimdışı dinleme başta olmak üzere belirli ayrıcalıklar premium abonelerin beğenisine sunuluyor. Müzik servisi kullanıcıları ücretli abonelik planına çekmek için ücretsiz deneme süresi sunuyor. Bu süre epeydir 1 ay olarak belirlenmişti. Şirket yeniden süreyi 3 aya çıkardı.

Ücretsiz Deneme Süresi 3 Ay Oldu

Ücretsiz Deneme Süresi 3 Ay Oldu

Günümüzde Netflix, Spotify, YouTube, Apple Music gibi popüler platformlar kullanıcılara yönelik ücretsiz deneme süreleri sunuyor. Spotify kısa süreliğine de olsa 1 ay olan ücretsiz deneme süresini 3 aya çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de bir süredir 1 ay olarak bunu sunan şirket 31 Aralık 2020 tarihine kadar abone olacaklara 3 ay ücretsiz denem süresi hediye etmiş olacak. Bu süreden yararlanmak için kullanıcıların bugüne kadar Spotify’a hiç abone olmamış olmaları gerekiyor.

Daha önce abone olmuş kişiler ise yeni bir hesap açarak bu durumdan yararlanabilir. Tabi kullanılacak olan kredi ya da banka kartının da farklı olması gerekiyor. 3 aylık deneme süresi sonunda abonelik iptal edilmediği takdirde platform kullanıcıları ücretlendirmeye başlayacak. Premium abonelik ücreti bugün itibarıyla 17.99 TL ile sunuluyor.

Spotify Podcast Yatırımlarının Karşılığını Alıyor

Spotify Podcast Yatırımlarının Karşılığını Alıyor

Son yıllarda Spotify podcast yayınlarına yönelik büyük yatırımları ile dikkat çekiyor. Müzik servisi geride kalan dönemde Gimlet, The Ringer gibi dev podcast yapımcılarını satın almıştı. Geçtiğimiz gün müzik servisi kullanıcılara 2020 Özetini göstermeye başladı. İnsanların bir yıl boyunca dinledikleri sanatçılar ve şarkılar hikaye gösterimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yıl podcast istatistikleri de bu şekilde gösterilmeye başlandı.

Açıklanan veriler podcast yayınlara olan ilginin arttığını bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Şirket geçtiğimiz yıl podcast oluşturma platformu Anchor’u 100 milyon dolardan fazla yatırım yaparak bünyesine katmıştı. 2020 Özetinde açıklanan veriler podcast’lerin yüzde 80’inin Anchor ile oluşturulduğunu ortaya koyuyor. Spotify’ın Anchor üzerinden 1 milyon dan fazla podcast kazandığı görülüyor.

Platformun tüm podcast içeriklerinde Anchor’un payının ise yüzde 70 seviyesinde olduğu belirtildi. Spotify, Anchor’un en büyük beş pazarının ABD, Brezilya, Endonezya, Meksika ve Büyük Britanya. olduğunu açıkladı. Ayrıca Hindistan, Brezilya, Meksika ve Arjantin, Anchor’un en hızlı büyüdüğü pazarlar olarak karşımıza çıkıyor.

Anchor’da oluşturulan içeriklerin üçüncü taraf platformlarda hazırlanmış podcast yayınlara göre daha uzun süre dinlendiği de yine istatistiklerde yer alıyor. Anchor içeriklere otomatik reklam yerleştiriyor ancak bu imkan şu an için sadece ABD’de sunuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.