Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Toplam Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Dayandı

Müzik servisi Spotify, yılın ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Platformun kullanıcı sayısı 300 milyona dayandı.
Spotify’ın Toplam Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Dayandı

Müzik uygulamaları akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber daha geniş kitlelere ulaşıyor. Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi başlıca platformlar milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu uygulamalar yeni özellikler kazanarak kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Müzik servisleri arasında pazar payı olarak en büyük paya Spotify’ın sahip olduğunu söyleyebiliriz. İsveç merkezli müzik servisi geçtiğimiz günlerde Chromecast özelliğini masaüstü tarafında getirdiğini açıklamıştı. Şirket son olarak yılın ikinci çeyrek verilerini kamuoyu ile paylaştı.

Geçtiğimiz aylarda Corona virüsü tüm dünyada olumsuz etkilerini hissettirdi. Bu durum Spotify’ın verilerine olumlu yansımış görünüyor. Platform hem ücretli abone hem de ücretsiz kullanıcı sayısında büyük artış yaşadı. Kullanıcı sayısında büyük artış yaşanmasına rağmen gelir ve kar hedeflerinin altında kalındı.

Spotify İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Spotify İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Dünyaca ünlü müzik servisi her bilanço döneminde kullanıcı sayısını artırmayı sürdürüyor. Kendi pazarında en yüksek paya sahip olan Spotify, ücretli abone sayısının 138 milyona çıktığını duyurdu. Şirket dünya genelinde yılın ikinci çeyreğinde 8 milyon yeni abone kazanmış oldu.

Artış miktarının ise yüzde 27 olduğu belirtiliyor. Açıklanan verilerde toplam kullanıcı sayısının ise 299 milyon olduğu görülüyor. Raporda işletme giderlerinde ve hisse senetlerine dair giderlerde artışın ise yüzde 48 olduğuna yer veriliyor. Spotify’ın COVID-19 döneminde reklam gelirlerinde yüzde 21 oranında kayıp yaşandığı ve 30 Haziran itibarıyla salgın öncesindeki rakamlara ulaşıldığı açıklandı.

Yetkililer kullanıcı sayısında yaşanan artışa rağmen yılın ikinci çeyreğinde hedeflenen gelirlerin altında kalındığını belirtiyor. 2020’nin ikinci çeyreğinde 1.89 milyar dolar gelir elde eden şirket yüzde 13 oranında bir artış yaşadı. Net zarar oranının ise 356 milyona yükseldiği belirtildi.

Podcast Yayınlara İlgi Artıyor

Podcast Yayınlara İlgi Artıyor

Premium abonelerden elde edilen gelirin yıllık bazda yüzde 9 oranında azaldığı açıklandı. Müzik servisinin net zararının hedeflenenden 126 milyar dolar daha fazla olduğu görülüyor. Şirket yılın üçüncü çeyrek tahminlerini de paylaştı.

Buna göre önümüzdeki çeyrekte toplam kullanıcı sayısını 317 milyona, ücretli abone sayısının ise 144 milyona yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da önümüzdeki çeyrekte platformun büyük bir artış beklentisi içerisinde olduğunu gösteriyor.

Spotify’ın zarar oranının yüksek olmasının başlıca sebepleri arasında hisse senedi kaynaklı ödenen tazminatlar gösteriliyor. Müzik servisi adına sevindirici bir diğer gelişme ise podcast yayınlarına olan ilginin artması. Şirket son dönemde ünlü isimleri bünyesine katarak podcast yayınlar yapmasına olanak sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde podcast yayınların video olarak izlenebileceği açıklanmıştı. Spotify bu özellik için testlere başladı ve sınırlı sayıda yayıncının hizmetine sundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum