Yatırım yapmaya başla!

Spotify Tartışmalı İçerik Politikasında Hata Yaptığını Kabul Etti!

Tartışmalı sanatçıların şarkılarını listelerinden kaldıracağını duyuran Spotify, gördüğü tepkiler üzerine geri adım attı. Detaylar şöyle…
Spotify Tartışmalı İçerik Politikasında Hata Yaptığını Kabul Etti!

Milyonlarca kullanıcısı olan Spotify’ın küfürlü şarkılara karşı harekete geçtiği yönündeki haberleri geçtiğimiz haftalarda duymuştuk. Buna göre İsveç merkezli müzik platformu, kullanıcılardan gelen şikayetler neticesinde gereken önlemleri alacağını açıklamıştı.

Bu şarkıları filtreleyecek bir sistem geliştirdiğini duyuran platform, kısa süre sonra da R&B sanatçısı R. Kelly‘den başlayarak Tay-K ve XXXTentacio dahil olmak üzere tartışmalı sanatçıların müziklerini listelerden kaldıracağını belirtmişti. Ancak Spotify’ın tavrının ırkçılık suçlamalarıyla eleştirilmesi sonrasında popüler şirket geri adım attı ve hata yaptığını kabul etti.

Gelen tepkiler karşısında kayıtsız kalamayan şirket, yeni ve sağlıklı bir politika geliştirmek için insan hakları örgütleri ile birlikte çalışacaklarını duyurdu.

Spotify Geri Adım AttıSpotify’ın 35 yaşında milyarder olan CEO’su Daniel Ek, konuyla ilgili açıklamasında hata yaptıklarını kabul ettiğini söyledi. Dün Spotify’ın blogundan duyurulan karara göre platformun niyetinin iyi olduğu ancak dilin belirsizliği nedeniyle karışıklık ve endişe yarattıkları ifade edildi.

Ayrıca platformun bir yargı organı ya da jüri gibi hareket etmeyi amaçlamadığı bilgisinin üzeri çizildi.

Spoty Nefret Söylemi İçerikleri “Bizim amacımız sanatçıları ve hayranları birbirine bağlamak, Spotify da bunu nasıl yaptığımızın büyük bir göstergesi” şeklinde ifadelere yer verildi. Ancak platformun nefret söylemi içerikli parçalara uygulayacağı yasağın hala geçerli olduğu da belirtildi.

Öte yandan; Spotify’ın duyurusunun ardından Apple Music ile Pandora’nın R. Kelly’nin şarkılarını listelerinde tutmaya devam edeceğini açıklaması olayı daha da kızıştırmıştı.

Spotify Politikasında Değişiklik YaptıNeticede; 75 milyon ücretli aboneye ulaşan Spotify rakipleri konusunda endişe duymasa da bu haberler platformu endişelendirmişe benziyor diyebiliriz.

Aksi takdirde, İsveçli müzik platformu gayet planlı bir şekilde ilerlediği bu politikasında geri adım atmaya yanaşmazdı. Gerçi platform, nefret söylemli içerikleri yasaklamaya devam edecek ama en azından kullandığı belirsiz dilin ve yol açtığı tartışmaların farkına vararak bu konuda hata yaptığını kabullenmiş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum