Yatırım yapmaya başla!

Spotify’dan Gelen Son Açıklamalar Servisin Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

Müzik uygulaması Spotify, ücretli ve toplam kullanıcı sayılarının geldiği son nokta hakkında açıklama yaptı.
Spotify’dan Gelen Son Açıklamalar Servisin Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi müzik uygulamaları kullanıcılar arasında son derece popüler bir hale geldi. Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer gibi pek çok servis kullanıcılara çevrimiçi müzik hizmeti sunuyor. Bu uygulamalar arasında pazar payı en yüksek olan ise İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify olmakta. Şirket belirli zaman aralıkları ile uygulamasına dair güncel verileri paylaşıyor.

Bilindiği üzere Spotify’da kullanıcılar ücretsiz ya da premium abonelik seçeneklerinden yararlanabiliyor. Ücretli abonelik Spotify’da çevrimdışı müzik dinleme, reklamsız gösterim gibi başlıca ayrıcalıkları kullanıcılara sunuyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada platformun ücretli abone sayısının 100 milyona ulaştığı duyurulmuştu. 2020 yılı ile beraber müzik servisi yeni rakamları paylaştı. Ücretli ve toplam abone sayısındaki artış dikkat çekiyor.

Spotify Hızla Büyüyor

Spotify Hızla Büyüyor

Spotify’dan yapılan açıklamada 31 Aralık itibarıyla bir önceki çeyreğe göre premium abone sayısının yüzde 29 artışla 124 milyona ulaştığı belirtildi. Şirket ayrıca geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 1.86 milyar euro gelir elde ettiğini açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 1.5 milyar euro olarak duyurulmuştu. Tahminler kullanıcı sayısının daha da artacağı yönünde. 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda ücretli abone sayısının 126 milyon ila 131 milyon arasına yükseleceği tahmin ediliyor.

Platformun toplam kullanıcı sayısı ise 271 milyona kadar ulaştı. Şirket son dönemde podcast yayınlarına büyük yatırımlar yapmıştı. Yapılan açıklama yatırımların meyvesini verdiğini gösteriyor. Spotify podcast dinleme oranında yüzde 200’e varan artış yaşandığını belirtiyor. Raporda göze çarpan olumsuz taraf ise büyümeye rağmen 230 milyon dolar işletme zararı oldu. Bunun sebebi ise Spotify’ın müzik üreticilere ödediği yüksek telif ödemeleri. Spotify’ın açıkladığı son çeyrek verileri şirketin hisselerinde yüzde 2 artış yaşanmasını sağladı.

Spotify’ın karşısındaki en büyük rakip ise Apple Music yer alıyor. Şirket 2019’un Haziran ayında 60 milyon ücretli aboneye ulaştığını duyurmuştu. Apple Music’te Spotify gibi ücretsiz abonelik seçeneğinin bulunmadığını hatırlatalım. Aradan geçen zaman içerisinde platformun ulaştığı son kullanıcı sayısı ise merak ediliyor. Tahminle Apple Music’in abone sayısının 80 milyonu geçtiği yönünde. Spotify’ın açıkladığı son rakamlar rakipleri ile arasındaki farkın daha da açıldığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum