Yatırım yapmaya başla!

Spotify’a Sesli Asistan Özelliği Geliyor

Spotify’a gelecek güncelleme ile uygulamayı sesli komut ile kullanmak mümkün olacak.
Spotify’a Sesli Asistan Özelliği Geliyor

Popüler müzik servisi Spotify, kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor. İsveç merkezli müzik servisinin toplam kullanıcı sayısı 270 milyon rakamını geçti. Ücretli abone sayısının ise 124 milyon seviyesinde olduğu belirtiliyor. Rakip olarak karşısında Apple Music, YouTube Music gibi seçenekler olsa da Spotify’ın kendi alanının açık ara lideri olduğunu söyleyebiliriz. Mobil uygulamalar her geçen gün hızla gelişiyor ve sunduğu deneyimi iyileştiriyor. Son dönemde iOS ve Android platformlarında sanal asistan uygulamalarında büyük gelişmeler yaşanıyor.

Apple’ın Siri ve Google Asistan uygulamaları kullanıcılara sesli komut ile yönetim imkanı sağlıyor. Yapay zekanın gelişmesi ile beraber sanal asistanların önümüzdeki dönemde hayatımızda daha fazla yer tutması bekleniyor. Bununla ilgili bir gelişme ise Spotify tarafında yaşandı. Müzik servisinin dijital asistan özelliğini kendi uygulaması için test ettiği ortaya çıktı. Kullanıcılar ‘Hey Spotify’ komutu ile uygulamayı harekete geçirebilecek.

Spotify’a Siri Benzeri Özellik

Spotify’a Siri Benzeri Özellik

Sosyal medya uygulamaları üzerinde yaptığı araştırma ve analizler ile tanınan Jane Manchun Wong, Spotify’ın test etmekte olduğu yeni özelliğini ortaya çıkardı. Wong açıklamasında, Spotify, Hey Spotify’ sesli aktivasyon üzerinde çalışıyor.’ ifadelerine yer verdi. Wong bunun gibi pek çok açıklaması ile biliniyor. Daha önce çok kez Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalara gelecek olan özelliklere dair önceden haber vermişti.

Spotify’a gelecek olan sesli asistan özelliğinin özellikle sürücüler için büyük kolaylık sağlayacağını söyleyebiliriz. Sürüş esnasında kullanıcılar sesli komutlar vererek istedikleri şarkıyı dinleme imkanına sahip olacak. Sesli asistan özelliğini kullanmak için Spotify uygulamasının telefonda açık olması yeterli olacak. Kullanıcılar ‘Hey Spotify’ komutu ile müzik uygulamasını uyandıracak.

Şu anda test süreci olan özelliğin önümüzdeki günlerde uygulama genelinde yayınlanması bekleniyor. Şirket kendi uygulamasına yeni özellikler kazandırırken bir başka sosyal medya devi olan TikTok cephesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. TikTok’un Spotify’a rakip olarak yeni müzik uygulamasının yolda olduğu belirtildi.

TikTok, Resso ile Spotify’a Rakip Olacak

TikTok, Resso ile Spotify'a Rakip Olacak

Son yıllarda sosyal medya uygulamaları arasında hızla yayılan mecraların başında TikTok geliyor. 2016 yılında kullanıma sunulan uygulama kısa sürede milyonlarca kişiyi peşinden sürüklemeye başladı. Bir süredir uygulamanın geliştiricisi olan Bytedance’ın farklı alanlara girmek istediği biliniyor. Şirketin çevrimiçi müzik uygulaması üzerinde çalıştığı daha önce gündeme gelmişti. Ortaya çıkan son bilgilere göre TikTok, Resso adını verdiği yeni müzik servisini test etmeye başladı.

Beta sürecinde olan uygulama şu an için Hindistan ve Endonezya’da test ediliyor. Resso uygulaması müzik servisinin yanı sıra sosyal medya deneyimi sunacak. Kullanıcıların birbirleri ile etkileşimine ve farklı içeriklere ulaşmasını sağlayacak Resso, Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi rakiplerin karşısına iddialı bir çıkış yapmak istiyor.

Paylaşım bölümünde Instagram ve Snapchat’te bulunan Hikayelere’e benzer bir alan dikkat çekiyor. Uygulamanın ücretsiz sürümünde reklam gösterimleri olacak. Kullanıcılar reklam görmek istemiyor ise Android için aylık 1.35 dolar, iOS için 1.60 dolar ödeme yapması gerekecek. Ücretli sürümde reklam gösterimi olmamakla beraber 256 Kbps ses kalitesi sunulacak. Ücretsiz abonelerde bu kalite 128 Kbps olarak belirlendi.

Bytedance’ın yeni müzik servisi için şimdiden sektörün devleri olan Sony ve Warner Bros ile anlaşma yaptığı belirtiliyor. Bilindiği üzere TikTok uygulaması büyük bir potansiyele sahip. Uygulamanın hızla büyümesi Facebook gibi devleri korkutmuyor değil.

Müzik pazarına girecek olan TikTok’un, Spotify, Apple Music gibi devler karşısında nasıl performans göstereceğini ise önümüzdeki süreçte göreceğiz. Müzik uygulaması Resso’nun beğenilmesi halinde Bytedance için yeni bir gelir kapısı açılmış olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum