Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Türkiye’deki Abonelerini Rahatladı: RTÜK’e Resmi Başvuru Yapıldı

Spotify, RTÜK’in lisans başvurusu talebine olumlu yanıt verdi. Müzik servisi resmi başvuruyu yaptı.
Spotify’ın Türkiye’deki Abonelerini Rahatladı: RTÜK’e Resmi Başvuru Yapıldı

İsveç merkezli müzik servisi Spotify dünya genelinde 300 milyona yakın kullanıcıya müzik ve podcast deneyimi sunuyor. Platform bu pazarda Apple Music, YouTube Music ve Deezer gibi şirketler ile rekabet ediyor. Dijital müzik servisi pastasının büyük bölümünü elinde tutan Spotify ülkemizde de kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Bilindiği üzere ülkemizde dijital yayın yapan servislerin RTÜK tarafından denetlenmesini mümkün kılan düzenleme geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmişti.

Bu değişiklik sonrası Netflix, Blu TV, Spotify, Apple Music gibi platformlar RTÜK tarafından denetlenebilir hale geldi. Bu servislerin ülkemizde hizmet verebilmesi için lisans almaları gerekiyor. Spotify ise bugüne kadar bu lisans için başvuruda bulunmamıştı. RTÜK ise hafta başında Spotify’a 72 saat süre vermiş aksi takdirde platformun Türkiye’de erişime kapatılacağı açıklanmıştı.

Bu durum sonrası ülkemizdeki Spotify abonelerini heyecanlı bir bekleyiş sarmıştı. Birkaç gün önce haber kaynaklarında Spotify’ın lisans almak için yeşil yaktığı ortaya çıkmıştı. Beklenen oldu ve Spotify resmi lisans başvurusunu yaptı. Açıklama RTÜK tarafından yapıldı.

Spotify Beklenen Başvuruyu Yaptı

Spotify Beklenen Başvuruyu Yaptı

Müzik servisi erişime kapatılmaması için gereken resmi lisans başvurusunu RTÜK’e yaptı. Bu başvuru ile Spotify’ın Türkiye’de erişime kapatılma ihtimali ortadan kalkmış oldu. RTÜK’ten konuyla ilgili açıklamada, “Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Kurum yasal çerçevedeki yapıcı tavrına dikkat çekerek, “Gerek ulusal gerekse uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edecektir. Görsel ve işitsel medyaya destek olmayı misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.” açıklamasını yaptı.

Spotify’ın bugüne kadar lisans almamış olması, akıllara şirket Türkiye’den çekiliyor mu sorusunun gelmesine neden olmuştu. RTÜK’ün uyarısında “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlığındaki 10’uncu maddeye dikkat çekiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum