Yatırım yapmaya başla!

Spotify Reklam Politikasında Yeni Kısıtlamalara Hazırlanıyor

Müzik uygulaması Spotify, önümüzdeki yıldan itibaren politik reklamları yasaklamaya hazırlanıyor.
Spotify Reklam Politikasında Yeni Kısıtlamalara Hazırlanıyor

Dijital uygulamalar günümüze internet ve akıllı telefon kullanımının artması ile beraber büyük kitlelere ulaşmaya başladı. Müzik uygulamaları da bu platformlar arasında en çok ilgi gören araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Spotify, Apple Music, Deezer ve YouTube Music gibi pek çok müzik uygulaması yeni özellikler sunuyor ve kullanıcıları kendisine çekmeyi amaçlıyor. İsveç merkezli dijital müzik uygulaması Spotify ise yüksek kullanıcı sayısı ile bu pazarın büyük bölümünü kontrol ediyor.

Son rakamlar Spotify’ın toplam kullanıcı sayısını 230 milyona ulaştığını ortaya koyuyor.
Bu kullanıcıların 100 milyondan fazlası ücretli olarak hizmet alırken kalan kitle ise ücretsiz abonelik seçeneğini tercih ediyor. Şirketin geliştirdiği özelliklerin büyük bölümü Premium kullanıcıları ilgilendiriyor olsa da gelen son yenilik ücretsiz olarak bu deneyimi yaşayanları ilgilendiriyor.

Bilindiği üzere ücretsiz aboneler Spotify’da reklam gösterimi ile karşılaşıyorlar ve şirketin bu çizgide belirlemiş bir reklam politikası mevcut. 2020 yılından itibaren bu reklam politikasında bazı kısıtlamalar söz konusu olacak.

Politik Reklamlar Yasaklanıyor

Politik Reklamlar Yasaklanıyor

Dünya genelinde en çok kullanılan dijital müzik uygulaması Spotify, 2020 yılından itibaren reklam politikasında düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada politik içerikli reklamların yasaklanacağı duyuruldu. Bu karara sebep olarak “bu tür reklamları düzgün bir şekilde inceleyecek kaynaklara sahip olmamaları” gösteriliyor. Karar sonrası müzik platformundan resmi açıklama şu şekilde yapıldı.

“Bu noktada bu içeriği sorumlu bir şekilde doğrulamak ve gözden geçirmek için süreçlerimiz, sistemlerimiz ve araçlarımızda henüz gerekli sağlamlığa sahip değiliz. Yeteneklerimizi geliştirmeye devam ederken bu kararı yeniden değerlendireceğiz.” Müzik platformu halihazırda ABD dışındaki ülkelerdeki kullanıcılarına politika içerikli reklamlar göstermiyor. Ancak alınan karar ile bu ülkede de artık reklam gösterimleri yasaklanmış olacak.

Hatırlanacağı üzere benzer bir kararı geçtiğimiz günlerde popüler mikro blog sitesi Twitter da almıştı. 2020’nin Kasım ayında düzenlenecek olan Başkanlık seçimleri öncesi dijital mecralar bu konuyla ilgili yeni önlemler almaya başladı.

Teknoloji Şirketleri Harekete Geçti

Teknoloji Şirketleri Harekete Geçti

ABD’de 3 Kasım 2020 tarihinde Başkanlık seçimi gerçekleştirilecek ve dünyanın önde gelen dijital hizmet veren şirketleri de harekete geçmiş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde Twitter ile beraber arama motoru devi Google da politik reklamları yasaklayacağını açıklamıştı.

Şirketin almış olduğu karar gereği 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren Google tarafından politik içerikli reklamlara yer verilmeyecek. Bununla beraber coğrafya hedefli politik reklamlar, yaş ve cinsiyet hedefli reklamların engellenmeyeceği belirtiliyor.

Sosyal medya devi Facebook ise bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada siyasi reklamları yasaklamayacağını duyurmuştu. Önümüzdeki dönemde başka şirketler de benzer kararlar alır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum