Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Premium Üyelik Paketlerine Zam Yapacağı İddia Edildi

İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify’ın üyelik ücretlerine zam yapacağı konuşuluyor. Yapılacak zam ilk olarak aile paketi kullanıcılarını etkileyecek.
Spotify’ın Premium Üyelik Paketlerine Zam Yapacağı İddia Edildi

İnternetin ve akıllı telefon kullanımının hızla yaygınlaşması hayatımıza yeni uygulamaların girmesine neden oluyor. Bu durum insanların müzik dinleme alışkanlıklarında da değişiklikler ve kolaylıklar yaratıyor. Günümüzde insanların önemli bir kısmı müzik dinlemek için dijital servisleri seçiyor. Bu alanda hizmet veren başlıca uygulama olarak Spotify’ı gösterebiliriz. Apple Music, Deezer gibi rakipler olsa da İsveç merkezli Spotify pazarın önemli bir kısmını elinde tutuyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerini açıkladı ve toplam kullanıcı sayısının 230 milyonu geçtiğini açıklamış oldu. Bu abonelerin 100 milyondan fazlası ise Spotify deneyimini Premium paket seçeneklerine üye olarak yaşıyor. Premium paket kullanıcıları şarkıları indirme, reklamsız kullanım gibi ayrıcalıklardan yararlanıyor.

Ülkemizde de Spotify’ın hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi mevcut. Ancak gelen son habere göre platforma ücretli abone olanların keyfi biraz kaçacak. Spotify’ın yakın zamanda üyelik ücretlerine zam yapabileceği konuşuluyor.

Spotify Fiyatlara Zam Yapabilir

Spotify Fiyatlara Zam Yapabilir

İsveç merkezli dijital müzik servisine yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Spotify’ın yakın gelecekte fiyatlarını artıracağı konuşuluyor. Şirket yapması muhtemel zammı ilk olarak kendi bölgesi olan İskandinav ülkelerinde test etti. Yapılacak zam miktarı ise yüzde 13 olarak planlanıyor. Şirket ilk olarak zam yapıp yapamayacağını kendi bölgesinde denedi.

Yapılması muhtemel fiyat zammının ilk olarak aile paketindeki kullanıcıları etkileyeceği tahmin ediliyor. Uzmanlar yapılan bu denemeye göre Spotify’ın dünya genelinde böyle bir zam kararı almasının zor olduğunu iddia ediyor. Çevrimiçi müzik servisinin fiyatlarına zam yapması için kendinde pek çok sebebi mevcut. Bunların başında ise artan telif ücretleri ve komisyon oranları geliyor.

Bununla birlikte müzik yapımcıları ve sanatçıların da Spotify’ın almış olduğu komisyonlardan dolayı kazançlarının düştüğünü belirtiyor. İki taraftan gelen açıklamalara bakıldığında kimse mutlu görünmüyor. Bilindiği üzere son dönemde Spotify en büyük rakibi Apple Music ile davalık olarak gündeme gelmişti. Muhtemel bir zam kararında bu davanın da etkili olabileceği konuşuluyor.

Rakipler Spotify’ı Sıkıştırıyor

Rakipler Spotify’ı Sıkıştırıyor

Spotify her ne kadar çevrimiçi müzik pazarında lider olsa da rakiplerinin her geçen gün güçlenmesi şirketin elini zayıflatıyor. Şirket son olarak Apple ile uygulama içi satın alma komisyonlarını sebep göstererek davalık olmuştu. Bu dava için ödenen komisyon oranlarının da oldukça yüksek bedellere mal olduğu konuşulmakta. Spotify’ın fiyat artışı gerçekleştirerek bu yorucu süreçlerden kar etmek istediği düşünülebilir.

İsveçli müzik servisi bir yandan da platformunu daha büyük bir mecra haline getirmek adına yeni yatırımlar yapıyor. Bunlar arasında kişisel çalma listeleri, sesli reklamlar, sanatçı engelleme, podcast gibi önemli araçlar yer alıyor. Gündeme gelen zamlarla ilgili şirketten resmi bir açıklama gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde abonelik fiyatlarında herhangi bir artış yaşanır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum