Yatırım yapmaya başla!

Spotify Podcast Yayınlarında Reklam Gösterimi Yapmayı Planlıyor

Müzik servisi Spotify, podcast yayınları için yeni bir düzenlemeye gidiyor.
Spotify Podcast Yayınlarında Reklam Gösterimi Yapmayı Planlıyor

Çevrimiçi müzik platformları akıllı telefonların yaygınlaşması ile hayatımıza girmeye başladı. Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music akla ilk gelen müzik servisleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda en fazla kullanıcının ise Spotify’da olduğu biliniyor. İsveç merkezli dijital müzik platformunun kullanıcı sayısının 230 milyona dayandığı belirtiliyor. Şirket bu sayısını artırmak adına yeni alanlara yönelik yatırımlar gerçekleştiriyor. Bununla birlikte yeni gelir kalemleri yaratacak stratejiler geliştirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Spotify’ın podcast yayınlarnıa yönelik ilgisinin arttığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda çevrimiçi yayın servisi içerik kütüphanesini genişletmek adına Anchor’u bünyesine katmıştı. Podcast içeriklerin oluşturulması için kullanıcılara yardımcı olan Spotify, yeni bir strateji geliştirmek ile meşgul. 2020 yılında podcast yayınlara reklam yerleşimi yapılacağı belirtiliyor.

Podcast Yayınlara Reklam Geliyor

Podcast Yayınlara Reklam Geliyor

İsveçli müzik servisi 2020 yılı içerisinde podcast yayınlarına reklam yerleştirmeye hazırlanıyor. Bu hizmet için SAI yani Streaming Ad Insertion adı verilen bir sistem geliştiren şirket, podcast yayınlarını üretenlere ve reklam verenlere analiz verileri sunacak. Sunulacak olan veriler arasında reklamın oluşturduğu etki, sıklığı ve erişim bilgileri yer alıyor. Kitle bilgisi olarak yaş cinsiyet, cihaz türü ve dinleme alışkanlıklarının sunulacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Spotify’da podcast yayınlarının hızla arttığına tanık oluyoruz. Bu içeriklere dair yapılan analizler içeriğin paylaşılmış olduğu mecraya göre değişkenlik gösteriyor. Spotify ise içeriklere kaydedilmiş sesli reklamları en iyi şekilde yerleştirerek yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. Çıkan reklamlar kullanıcıların dinleme alışkanlıklarına yönelik olarak belirlenecek. SAI sistemi ile sunulacak olan reklamlar ilk etapta Spotify’ın daha önceki podcast yayınlarında yer alacak.

Daha sonrasında ise eklenecek olan benzer içeriklere de reklam yerleştirmeleri yapılacak. Yeni reklam sistemi ilk etapta bu şekilde kullanılacak. Daha sonrasında ise diğer yayıncılar tarafından paylaşılan podcast yayınlarında bu reklamlara rastlayacağız. Şirket podcast yayınlarını büyüme potansiyeli gördüğü bir alan olarak gösteriyor. Şirketin içerik sorumlusu Dawn Ostroff ‘Bu sadece bir başlangıç’ açıklamasında bulundu. Yapılacak olan yatırımlar ve yeni özellikler ile beraber Spotify, podcast yayıncılığının merkezi olmayı amaçlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum