Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify Podcast Yatırımlarına Bir Yenisini Daha Eklemeye Hazırlanıyor

Müzik servisi podcast yer sağlayıcısı Megaphone’u satın almaya hazırlanıyor.
Spotify Podcast Yatırımlarına Bir Yenisini Daha Eklemeye Hazırlanıyor
Yorum

Günümüzde dijital müzik servisleri her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music gibi servisler dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu servisler arasında pazar payı olarak en çok kullanılan ise Spotify olmakta. İsveç merkezli müzik platformunun toplam kullanıcı sayısı 320 milyonu geçmiş durumda. Bu sayının 144 milyonu ise ücretli abonelik olduğu belirtiliyor.

Şirket son yıllarda podcast yayınlarına da büyük yatırımlar yapmaya başladı. Hatta elde edilen gelirlerde podcast yayınları kendisini göstermeye başladı bile. Spotify’ın bir süredir podcast yayınlarına özel bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığı geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti.

Şirket daha önce bünyesine Gimlet, Parcast ve The Ringer gibi dev podcast yayıncılarını katmıştı. Müzik servisi podcast yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Şimdi de podcast barındırma hizmeti Megaphone’un satın alındığı ortaya çıktı.

Spotify’dan Yeni Podcast Yatırımı

Spotify’dan Yeni Podcast Yatırımı

Açıklanan gelirler Spotify’ın podcast yayınlarına olan ilgisinin artmasına neden oluyor. Müzik servisi podcast yayınlar için barındırma hizmeti sağlayan Megaphone’u 235 milyon dolar bedel ile satın almaya hazırlanıyor. Bu yatırım Spotify’ın halihazırda kendi podcast servislerini etkilemeyecek. Ancak Streaming Ad Insertion adını taşıyan tescilli reklam yerleştirme altyapısından daha fazla podcast yayını yararlanma imkanı bulacak.

Bu sistem dinamik olarak yerleştirilen podcast reklamlarına benzer şekilde çalışıyor. Şirket podcast dinleyicilere mevcut reklam anlaşmaları içerisinde seçim yapma imkanı tanıyor. Megaphone servisinde halihazırda 5.500’den fazla podcast için yer sağlama hizmeti veriliyor. Satış sürecinin tamamlanması ile beraber Spotify’ın köklü bir podcast ekosistemi kuracağı belirtiliyor.

Müzik servisi daha önce Gimlet için 200 milyon doları gözden çıkarmıştı. The Ringer için 140 milyon dolar, Parcast için 56 milyon dolar harcayan Spotify, Anchor içinde 140 milyon dolar yatırım yapmıştı. 2019 yılından itibaren Spotify’ın podcast dünyasına agresif bir giriş yaptığı ve bunun karşılığını aldığı görülüyor.

Yatırım Büyümeye Yardımcı Olacak

Yatırım Büyümeye Yardımcı Olacak

Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamalarda podcast yatırımlarının büyümede önemli rol oynayacağını belirtiyor. Spotify’ın içerik ve reklamcılıktan sorumlu reklam müdürü Dawn Ostroff, “Podcast endüstrisinin hâlâ ilk dönemlerindeyiz, ancak büyük bir potansiyelin olduğu görülüyor” diye konuştu. Müzik servisi yılın üçüncü çeyreğinde podcast adedini 1.5 milyondan 1.9 milyona yükseltmeyi başardı.

Platform The Michelle Obama, Addison Rae’s Mama Knows Best gibi büyük podcast içeriklerine ev sahipliği yapıyor. Spotify’ın Küresel Reklamcılık İşi ve Platformundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jason Richman ise açıklamasında, “Megaphone’un temsil ettiği alan ölçek açısından çok büyük. Dinleyiciler reklam deneyiminin kötüye gideceğini varsayıyor ki ben aynı fikirde değilim. Podcast reklamcılığının harika yönlerini koruyoruz ve sorunları çözmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Spotify’ın yapmış olduğu yatırımlar gösteriyor ki ilerleyen dönemde podcast yayınlar şirketin gelirlerinde çok daha etkin bir rol oynayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu