Yatırım yapmaya başla!

Spotify Podcast Kategorisi için Kullanıcı Dostu Arayüz Geliştirdi

Müzik uygulaması Spotify, podcast bölümünün arayüzünü yeniden tasarladı.
Spotify Podcast Kategorisi için Kullanıcı Dostu Arayüz Geliştirdi

Son yıllarda akıllı telefon kullanımının da artması ile beraber dijital uygulamaların hızla yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Müzik uygulaması Spotify ise bu alanda öncü şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İsveç merkezli dijital müzik uygulaması kendi alanında en yüksek kullanıcıya sahip platform olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketten gelen son açıklamalar servisin hıza büyüdüğünü ortaya koymuştu. Spotify son yıllarda podcast yayınlarına verdiği önem ile biliniyor. Şirket geçtiğimiz yıl podcast devleri Anchor ve Gimlet’i satın almıştı.

Yapılan yatırımlar podcast yayınlarına olan ilginin de artmasına neden oldu. Müzik devi 2019 yılında podcast ağını yüzde 200 oranında büyütmeyi başardı. Şirket buna rağmen önümüzdeki süreçte podcast yayınlarına olan ilgiyi artırmak istiyor. Son olarak kullanıcıların ilgisini artıracak yeni bir düzenleme yapıldı. Podcast bölümünün sahip olduğu arayüz baştan aşağı yeniden tasarlandı. Kullanıcı dostu olarak eklenen bazı özellikler ise dikkat çekiyor.

Spotify’dan Podcast Düzenlemesi

Spotify’dan Podcast Düzenlemesi

Spotify’ın açıkladığı son mali verilerde podcast yayınlarının yüzde 16 paya sahip olduğu görülüyor. Bu bölüm geçtiğimiz yıldan bu yana büyümesine rağmen elde edilen gelir Spotify tarafından yeterli görülmüyor. Podcast kullanımının daha da artması adına şirket bu bölümün arayüzünü yeniledi. Yeni tasarım ile kullanıcılar bu bölümde yayınlanan içerikleri daha kolay bir şekilde görüntüleme imkanına sahip olacak. Arayüzde dikkat çeken yenilikler arasında fragmanlar bölümü öne çıkıyor.

Burada yayıncılar hazırladıkları podcast içeriklerine dair kısa kayıtlara yer verebilecek. Fragman etiketi adı altında yayınlanacak olan bu içerikler listenin en üst kısmında yer alacak ve kullanıcılar için aydınlatıcı olacak. Spotify’da bilim, spor, eğitim, yaşam, müzik gibi çok sayıda podcast yayınına rastlamak mümkün. Bugüne kadar platformda yayınlanan podcast içeriklerinin 700 bini geçtiği belirtiliyor. Şirket ayrıca farklı konulara dair podcast içeriklerinin altına tanımlayıcı etiketler yerleştirmeye yarayan bölüm oluşturdu.

Podcast yayıncılığı konusunda halihazırda pazarın lideri Apple olmakta. Spotify ise yapmış olduğu yatırımlar ve yenilikler ile beraber Apple’ı yakalamak istiyor. Şirketin önüüzdeki günlerde podcast yayınlarında reklam gösterimi yapmayı planladığı gündeme gelmişti. Bu kararın hayata geçmesi ile beraber Spotify’ın podcast gelirleri daha da artacaktır. Podcast için hazırlanan yeni arayüz iOS ve Android uygulaması için yayınlandı.

Şarkı Sözü Özelliği Yayınlandı

Şarkı Sözü Özelliği Yayınlandı

Spotify’a gelen bir diğer yenilik ise daha önce duyurusu yapılan şarkı sözü özelliği oldu. Aktifleştirilen özellik ile kullanıcılar artık dinledikleri şarkının sözlerini görebilecek ve eşlik edebilecek. Bu sayed artık kullanıcıların şarkı sözlerini arama motoru üzerinden ayrıca aratmalarına gerek kalmayacak.

Çalan şarkı ile eş zamanlı olarak sözleri de ekranda görüntülenecek. Spotify’ın özelliği yayınlaması ile beraber bazı kullanıcılar Twitter üzerinden nasıl göründüğüne dair paylaşımlarda bulundu. Yapılan paylaşımların birisinde şarkı sözü özelliğinin masaüstü uygulamasına gelmesi dikkat çekiyor. Yayınlanan şarkı sözü özelliği şu an için tüm kullanıcılara ulaşmadı. Kısa zaman içerisinde bu desteğe sahip olan şarkıların yanında ‘Şarkı Sözü’ butonunu görmek mümkün olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum