Paylaşım

Spotify Piyasa Değeri 8,5 Milyar Dolara Yükseldi


 

Apple’ın “Apple Music” uygulamasıyla piyasaya girmesi üzerine sektör devlerinden Spotify, 526 milyon dolarlık bir fon sağladı. Doğan rekabet karşısında zayıf kalmamaya çalışan Spotify, yaptığı bu yatırım ile değerini 8.5 milyar dolara çıkardı. İşte detaylar…

Apple’ın Apple Music uygulamasını hayata geçirmesiyle birlikte benzer müzik servislerinde rekabet arttı. Bunlardan biri de dünyanın en büyük müzik dinleme servislerinden biri olan Spotify.

Dünya genelinde 75 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Spotify, bu sektörün lideri olarak biliniyor. Bu üyelerin yaklaşık 20 milyonunu ücretli üyeler oluşturuyor. Şirket tarafından açıklanan verilerde 75 milyonluk üyenin sadece 10 milyonluk kısmının geçen yıl gelen yeni üyeler olduğu belirtildi.

Ücretli üye sayısının artması şirketin endüstriye daha fazla katkı sağlaması demek. Spotify, 2015 yılının ilk 3 ayında 300 milyon dolarlık telif ödediğini, açıldığı ilk günden bu yana toplamda ödediği miktarın ise 3 milyar doları geçtiğini bildirdi.

Abonelik tabanlı internet müzik servisi olan Spotify, 526 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Sağlanan bu fon ile birlikte şirketin piyasa değeri 8.5 milyar dolara yükseldi.

Yatırımın 115 milyon dolarlık kısmının, İskandinav Telekom operatörü ve Turkcell’in kurucu ortaklarından olan TeliaSonera tarafından yapıldığı biliniyor. Dünya çapında yaklaşık 79 milyon abonesi olan TeliaSonera’nın, Spotify ile işbirliğini daha da genişleteceği bekleniyor.

526 milyon dolarlık fonun sağlanmasında TeliaSonera’nın yanında, Britanyalı varlık yöneticisi Baillie Gifford ve Kanadalı hedge fonu Senvest Capital da yer alıyor.

Spotify bir süre önce online müzik dinleme servisine video, podcast ve haber içeriklerini de ekledi. Şirket bu girişimiyle ciddi bir dönüşüm sürecine girdiğini duyurmuştu.

Şirket kurulduğu günden bu yana 1 milyar dolardan fazla fon topladı. Bu yönüyle Avrupa’nın en iyi fon toplayan start-up şirketlerinden biri oldu.

Ancak Apple gibi sektör devi bir ismin online müzik dinleme servisine adım atması ve bu doğrultuda yapacağı büyük nakit varlığı karşısında Spotify’i zor günlerin beklediği tahmin ediliyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın