Yatırım yapmaya başla!

Spotify Piyasa Değeri 8,5 Milyar Dolara Yükseldi

Spotify Piyasa Değeri 8,5 Milyar Dolara Yükseldi

Apple’ın Apple Music uygulamasını hayata geçirmesiyle birlikte benzer müzik servislerinde rekabet arttı. Bunlardan biri de dünyanın en büyük müzik dinleme servislerinden biri olan Spotify.

Dünya genelinde 75 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Spotify, bu sektörün lideri olarak biliniyor. Bu üyelerin yaklaşık 20 milyonunu ücretli üyeler oluşturuyor. Şirket tarafından açıklanan verilerde 75 milyonluk üyenin sadece 10 milyonluk kısmının geçen yıl gelen yeni üyeler olduğu belirtildi.

Ücretli üye sayısının artması şirketin endüstriye daha fazla katkı sağlaması demek. Spotify, 2015 yılının ilk 3 ayında 300 milyon dolarlık telif ödediğini, açıldığı ilk günden bu yana toplamda ödediği miktarın ise 3 milyar doları geçtiğini bildirdi.

Abonelik tabanlı internet müzik servisi olan Spotify, 526 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Sağlanan bu fon ile birlikte şirketin piyasa değeri 8.5 milyar dolara yükseldi.

Yatırımın 115 milyon dolarlık kısmının, İskandinav Telekom operatörü ve Turkcell’in kurucu ortaklarından olan TeliaSonera tarafından yapıldığı biliniyor. Dünya çapında yaklaşık 79 milyon abonesi olan TeliaSonera’nın, Spotify ile işbirliğini daha da genişleteceği bekleniyor.

526 milyon dolarlık fonun sağlanmasında TeliaSonera’nın yanında, Britanyalı varlık yöneticisi Baillie Gifford ve Kanadalı hedge fonu Senvest Capital da yer alıyor.

Spotify bir süre önce online müzik dinleme servisine video, podcast ve haber içeriklerini de ekledi. Şirket bu girişimiyle ciddi bir dönüşüm sürecine girdiğini duyurmuştu.

Şirket kurulduğu günden bu yana 1 milyar dolardan fazla fon topladı. Bu yönüyle Avrupa’nın en iyi fon toplayan start-up şirketlerinden biri oldu.

Ancak Apple gibi sektör devi bir ismin online müzik dinleme servisine adım atması ve bu doğrultuda yapacağı büyük nakit varlığı karşısında Spotify’i zor günlerin beklediği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum