Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify Müzisyen Profillerinde NFT Özelliğini Test Ediyor

Müzik servisinin test ettiği özellik ile sanatçılar NFT’lerini kendi profillerini sergileyebilecek. Detaylar haberde...
Spotify Müzisyen Profillerinde NFT Özelliğini Test Ediyor
Yorum

NFT dünyasına ilgi her geçen gün hızla artıyor ve bu varlıkların kullanım alanı genişlemeye devam ediyor. Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik uygulaması Spotify, sanatçılara NFT’leri galerilerinde sergileme imkanı sunmaya hazırlanıyor.

Şu an test aşamasında olan bu özelliğin ilerleyen günlerde platform genelinde kullanıma sunulması bekleniyor. Spotify’ın ABD’deki belirli sayıdaki Android kullanıcıları üzerinde bu testi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Bu kullanıcılar, sanatçıların profillerindeki NFT önizlemelerini görebiliyor. Şu an için sadece iki sanatçının profilindeki NFT’lerin görüldüğü kaydedildi.

Spotify NFT galeri görünümü

Platform üzerinde NFT’leri doğrudan satın almak mümkün değil ancak kullanıcılar en büyük pazaryeri olan Opensea’ya yönlendiriliyor. Spotify videoları veya GIF formatlarını desteklemiyor ve sessiz bir resim gösteriyor.

Spotify’dan bir yetkili testlerin sanatçı ve hayran deneyimlerini geliştirmek amacıyla yapıldığını, ilerleyen süreçte daha geniş bir deneyimin önünü açacağını belirtti.

NFT’ler Yeni Gelir Kapısı Oldu

Müzisyenler, özellikle uluslararası turların COVID-19 tarafından kesintiye uğradığı zamanlarda hayati bir gelir kaynağı olabilecek NFT pazarını aktif olarak araştırıyorlar.

2021’de Linkin Park’tan Mike Shinoda, NFT olarak bir single yayınlayan ilk büyük sanatçı oldu. DJ Steve Aoki ise 11 parçalık koleksiyondan iki NFT parçasını basarak 3 milyon dolara yakın bir para kazandı.

NFT’lerle ilgilenen  tek sosyal mecra Spotify değil. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram üzerinde de NFT testleri gerçekleştiriliyor.

Mikro blog sitesi Twitter da kullanıcıların profil fotoğraflarında NFT sergilemelerine imkan tanıyacak bir özellik üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu