Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Milyonlarca Kullanıcının Verilerini Sızdırdığı İddia Ediliyor

Müzik endüstrisine yeni bir yön veren Spotify’ın şarkıları önceden kaydedilen kişilerin verilerini sızdırdığı iddia edildi.
Spotify’ın Milyonlarca Kullanıcının Verilerini Sızdırdığı İddia Ediliyor

Spotify 200 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile alanının en büyük çevrimiçi müzik servisi konumunda. Şirket her geçen gün bu sayıyı daha da artırmaya devam ediyor. İsveç merkezli dijital müzik servisi, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler geliştiriyor. Hiç kuşkusuz internet ağına açık olan tüm platform ve uygulamalarda kullanıcıların veri gizliliğini sağlamak büyük önem teşkil ediyor.

Son yıllarda milyonlarca kullanıcının verilerinin çeşitli sebeplerle açık edildiğine tanık olmuşuzdur. Son olarak Spotify’ın benzer bir şekilde kullanıcılarının verilerini sızdırdığı iddia ediliyor. Billboard’da yer alan habere göre daha önceden şarkı kaydeden kullanıcıların farkında olmadan olması gerekenden fazla bilgi paylaştığı belirtildi.

Spotify’a Veri Sızdırma İddiası

Spotify’a Veri Sızdırma İddiası

Spotify milyonlarca kullanıcıya sınırsız sayıda sanatçı ve albümlerini dinleme imkanı tanıyor. Bununla beraber kullanıcıların beğenisine yönelik öneriler çıkarıyor ve bu sayede kullanıcı etkileşimini artırmış oluyor. Tabi bunun yapılabilmesi için kullanıcılardan belirli oranda veri toplanması gerekiyor. Müzik etiketleri burada önemli bir rol oynuyor.

Dijital servis kullanıcıların bu zamana kadar dinlediği müzikleri, takip ettikleri sanatçıları ve çalma listelerini hafızasında tutuyor. Bu durum sayesinde kullanıcılara benzer türde sanatçılar öneriliyor. İddiaya göre resmi olarak yayınlanmamış olan şarkıları önceden hesabına kaydeden kullanıcılar, fazla kişisel veri paylaşmış olabilir.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda “Örneğin, Litte Mix’in single’ı olan “Bounce Back”i Sony Music tarafından paylaşılan linklerden kaydetmeye çalışan Spotify kullanıcıları, Sony’nin onların Spotify hesabı verilerini görüntülemesine, Spotify’daki etkinliklerini görüntülemesine ve Spotify’da onların adına işlem yapmalarına izin veriyor.” ifadelerine yer verildi.

Şirketten bu iddialara dair henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak önümüzdeki günlerde İsveçli müzik servisinden bu konuya dair bilgilendirme yapması bekleniyor.

Spotify’dan Podcast Hamlesi

Spotify’dan Podcast Hamlesi

Müzik devi 2017 yılında podcast yazılımı olan Soundtrap’i bünyesine katmıştı. Bu yazılım ile Spotify’da kullanıcılar kendi projelerini üretme şansı buluyor. Programın ücretli ve ücretsiz versiyonu mevcut. Gelen son habere göre ücretsiz abonelik versiyonuna dair daha geniş imkanlar tanınıyor. Halihazırda kullanıcılar Soundtrap’te tek seferde 5 proje saklayabiliyordu.

Yapılan yeni düzenleme bu sınırlama kaldırıldı. Bununla beraber yine ücretsiz kullanıcılar için 210 enstrüman aracı ve 2210 sürekli devam eden melodi kullanıma sunuluyor. Podcast servisine abone olmak için kullanıcıların aylık 11.99 dolar ödeme yapması gerekiyor.

Şirketin genel müdürü Per Emanuelsoon yapılan yenilikle ilgili açıklamasında “Ücretsiz versiyonumuza daha fazla özellik ekleyerek Audacity gibi diğer ücretsiz ve benzer yazılımları kullananları kendimize çekmek ve sonunda bu kullanıcılardan bazılarını bize ödeme yapan müşterilere dönüştürmek gibi bir ticari plan yaptığımızı düşünebilirsiniz. Peki, bu asıl sebep bu mu? Hayır, değil. Bu değişimin daha basit bir nedeni var.” diyerek süreç hakkında bilgilendirmede bulundu.

Spotify’ın podcast yazılımlarına olan ilgiyi artırmak istediği belirtiliyor. Kullanıcılarının yaratıcılığını artırmak isteyen dijital müzik servisi, onlara yeni bir fırsat yarattığını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum