Yatırım yapmaya başla!

Spotify Milyar Dolarlık Telif Hakkı Davasıyla Yeniden Hakim Karşısında!

Popüler müzik servisi, hakkında açılan 1.6 milyar dolarlık davayla gündeme bomba gibi düştü. Öyle ki Spotify'ın telif haklarını ihlal ettiği her şarkı için binlerce dolar ödemesi gerekiyor.
Spotify Milyar Dolarlık Telif Hakkı Davasıyla Yeniden Hakim Karşısında!

2010 yılından sonra 100 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla teknoloji öncülerinden biri haline gelen Spotify’ın başı büyük belada! Zira hızla popülerleşen İsveç merkezli Spotify’a 1.6 milyar dolarlık telif hakkı davası açıldı.

Kaliforniya merkezli Wixen Music Publishing’in iddiasına göre; Spotify şirketin sahip olduğu telif haklarını ihlal ediyor. Bu nedenle de Spotify’ın haklarını elinde bulundurduğu 10 binden fazla şarkının telif hakları değerini ödemesi gerekiyor. Kaldı ki bu rakam sizin de gördüğünüz gibi milyar dolarlara ulaşıyor.

Spotify’ın telif haklarını ihlal ettiğini savunan Wixen Music Publishing, 29 Aralık’ta Kaliforniya eyalet mahkemesine dava açmıştı.

Spotify'a 1.6 Milyar Dolarlık Dava Hollywood Reporter’ın haberine göre; aralarında Janis Joplin, Neil Young ve Tom Petty’nin de bulunduğu pek çok şarkıcıya ait parçaların telif haklarına sahip şirket, şarkı başına 150 bin dolarlık tazminat davasıyla manşetlere yer etti.

Gündeme oturan bu haberin ardından, Spotify davayla ilgili uzlaşma görüşmelerine başlamış ancak basına herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Neticede; Spotify Apple’a göre 2017’nin en popüler uygulamaları arasında yer alsa da şarkı başına (10,784 şarkı) 150.000 dolar epey büyük bir rakam!

Wixen Spotify'dan Şarkı başına 150 Bin Dolar İstiyorÖte yandan; bu olay Spotify’ın ilk kez mahkemelik olduğu olay da değil! Zira popüler müzik servisi daha önce de telif hakları gerekçesiyle davalık olmuştu. 2015’te başlayan dava geçtiğimiz yıl  sonuçlanmış ve Spotify David Lowery ile Melissa Ferrick önderliğinde organize olan şarkı yazarlarına 43 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmişti.

Fakat Wixen Music Publishing’in de aralarında bulunduğu bazı yayıncılar, 43 milyon doların taleplerini karşılamadığını söyleyerek karara karşı çıkmışlardı.

Wixen Music Publishing'ın Açtığı Davada Spotify!Ve hepimizin gördüğü üzere, 1978’de Randall Wixen tarafından kurulan ve toplamda 50 binin üzerinde şarkının telif haklarına sahip olan şirket, Spotify’ın peşini bırakmamaya kararlı!

1.6 milyar dolar değerindeki tazminat davası, bunu açıkça gözler önüne seriyor. Bakalım, Spotify bu davanın üstesinden nasıl gelecek ya da Wixen’i nasıl ikna edecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum