Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Kullanıcıların İlgi Alanlarına Yönelik Podcast Yayınları Sunacak

Popüler müzik uygulaması Spotify podcast yayınlarını daha da iyileştirecek bir özellik geliştiriyor.
Spotify Kullanıcıların İlgi Alanlarına Yönelik Podcast Yayınları Sunacak
HABER GİRİŞ

Akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşması ile beraber insanların eğlence deneyimi de sürekli gelişiyor. Son yıllarda dijital müzik uygulamaları ile kullanıcılar istedikleri tüm müziklere ulaşabiliyor. Bu alanda başlıca platformlar arasında ise Spotify geliyor. 230 milyon kullanıcı sayısıyla pazarda lider olan Spotify yeni özellikler geliştirerek kullanıcılara yönelik daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Şirket son olarak şarkı dinlerken sözleri aynı anda gösterecek bir özellik geliştirdiğini duyurmuştu.

Kullanıcıların ilgisini çeken yayınlar arasında son dönemde podcast içerikler öne çıkmaya başladı. Şirket gelirlerini artırmak adına kullanıcıları podcast deneyimini daha da iyileştirecek hamleler yapmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere Spotify’ın algoritması kullanıcılara ilgi duydukları müzik türlerine özel çalma listeleri oluşturuyor. Haftalık oluşturulan bu listeler kişilerin dinleme alışkanlıklarına göre yenileniyor. Benzer özellik artık podcast yayınları için geçerli olacak.

Kişiye Özel Podcast Yayınları Geliyor

Kişiye Özel Podcast Yayınları Geliyor

İsveç merkezli dijital müzik servisi podcast yayınlarını kişiselleştirecek bir adım atmaya hazırlanıyor. Your Daily Podcast adlı bir çalma listesi ile kullanıcılara her gün otomatik bir liste oluşturulacak. Bu liste tahmin edileceği üzere kullanıcıların dinleme alışkanlıklarına göre şekillenecek. Şirket bu özelliği bir süredir test ediyordu. İlk olarak ise ABD, İngiltere, Almanya, İsveç, Meksika, Brezilya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcıların hizmetine sunmaya başladı.

Çalma listesi Spotify’ın kendi önerileri ile beraber kullanıcıların takip ettiği podcast yayınlarını bir araya getiriyor. Hazırlanan çalma listelerinde fragmanlar, uzun podcast yayınları ve küçük haber kayıtlarına yer verilecek. Özelliğin geliştirilmesinden sorumlu Emily Rawitsch, oluşturulacak olan listelerin Spotify’ın algoritmasına göre şekilleneceğini ve bunun için kullanıcıların herhangi bir ayarlama yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Listede kullanıcılara daha önce dinledikleri bir podcast yayınına yer verilebileceğini söyleyen Rawitsch, benzer türlere ait yayınların gösterileceğini belirtti. İlgi alanlarına yönelik çalışacak algoritmanın nasıl çalışacağına dair Spotify yetkilileri ayrıntı vermekten kaçınıyor. Şirket açıklamasında podcast yayınlarında yer verilecek konu başlıklarını şu şekilde özetliyor.

  • Dinlediğiniz bir dizideki popüler bölüm
  • Benzer türden popüler bir gösteri
  • Benzer bir konu hakkında bir gösteri
  • Aynı ev sahibi veya dikkat çekici kişiliği gösteren bir gösteri
  • Benzer özelliklere sahip başka bir şov

Podcast Listesi Belirlemek Müziğe Göre Daha Zor

Podcast Listesi Belirlemek Müziğe Göre Daha Zor

Spotify yetkilisi Rawitsch ilgi alanlarına yönelik podcast yayınlarının belirlenmesinin müzik yayınlarına göre daha zor olduğunu belirtiyor. Yetkili konuyla ilgili açıklamasında “Çoğu şarkının uzunluğu yaklaşık 3 dakika iken, podcast yayınlarının uzunluğu bir dakikadan iki saate kadar değişebilir” diye konuştu. Spotify bu yayınlarda şu an için bir reklam gösterimi yapmayacak. Ancak podcast yayıncılarının kendi sponsorluk reklamları bu politikanın haricinde tutuluyor.

Spotify’da kullanıcıların podcast yayınlara olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Yeni özellik ile beraber ilgi alanlarına yönelik podcast yayınlarının etkileşimi daha da artacaktır. Sınırlı sayıda ülke için yayınlanan özelliğin önümüzdeki günlerde dünya geneline yayılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın