Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Açıkladığı Son Veriler Kullanıcı Sayısını Artırmaya Devam Ettiğini Gösteriyor

İsveç merkezli Spotify ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket son 3 aylık dönemde 8 milyon daha ücretli aboneye sahip oldu. Uzmanlar podcast yayınlarına yapılan yatırımların müzik servisinin yükselişinde önemli rol oynadığını belirtiyor.
Spotify’ın Açıkladığı Son Veriler Kullanıcı Sayısını Artırmaya Devam Ettiğini Gösteriyor

Günümüzde internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber pek çok dijital platformun hızla yayıldığına tanık oluyoruz. Müzik uygulamaları da bu platformların yayıldığı mecraların başında geliyor diyebiliriz. Müzik uygulaması dendiğinde Spotify, Apple Music, Fizy, Deezer gibi uygulamalar milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bu uygulamaların hem masaüstü hem mobil mecralarda olması ekstra kullanım kolaylığı sağlıyor.

Çevrimiçi müzik uygulamaları arasında Spotify’ın rakiplerinden epey önde olduğu biliniyor. İsveç merkezli dijital müzik platformu hem ücretli hem de ücretsiz abonelik seçenekleri ile kullanılmakta. Ücretsiz aboneler reklam gösterimi ile uygulamayı kullanırken, Premium hizmet alanlar ise uygulamanın pek çok avantajından yararlanıyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde ücretli abone sayısının 100 milyonu geçtiğin duyurmuştu. Dijital müzik uygulaması son olarak ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan veriler kullanıcı sayısının hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Spotify Büyümeye Devam Ediyor

Spotify Büyümeye Devam Ediyor

Dijital müzik servisi ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan finans raporuna göre şirketin toplam abone sayısının 217 milyonda 232 milyona çıktığı görülüyor. Bununla beraber son üç aylık süreçte Premium abone sayısında da 8 milyon artış yaşandığı ifade edildi. Uzmanlar şirketin son dönemde yaptığı yeni yatırımlar ve geliştirdiği ürünlerin bu artışta pay sahibi olduğunu ifade ediyor.

Bilindiği üzere İsveçli müzik servisi geçtiğimiz günlerde küçük boyuta sahip Spotify Lite sürümünü yayınlamıştı. Bununla beraber podcast yayınlarına da büyük yatırımlar yaptığı bilinen şirketin, son çeyrek sonuçları ile bunların meyvesini topladığı görülüyor. Son artış ile Spotify’daki toplam ücretli abone sayısı ise 108 milyona çıkmış oldu. Şirketin kendi hedeflerinde ise bu sayı 110 milyon olarak belirlenmişti.

Analistler Spotify’ın öğrencilere yönelik kampanyalarının ise şirketin en zayıf olduğu noktası olarak tanımlıyor. Yine de ikinci çeyrek itibariyle şirket 1.8 milyar dolar gelir elde etti ve bu gelirin 1.6 milyar doları Premium abone olanlardan sağlandı. Kalan 200 milyon dolar ise ücretsiz abonelere gösterilen reklamlar üzerinden sağlandı. Bu veriye bakıldığında Premium hizmetin Spotify’ın başlıca gelir kapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Podcast Yayınları ile Gelirler Artacak

Podcast Yayınları ile Gelirler Artacak

Spotify müzik alandaki kütüphanesinin yayında yeni nesil podcast yayınlarına da büyük önem veriyor. Gelecek planlarında bu yayınlara yeni yatırımların yapılması söz konusu. Şirketi bu yola yönelten ise son üç aylık süreçte podcast dinleyenlerde yüzde 50’ye varan artış yaşanması. Geçtiğimiz günlerde eski ABD Başkanı Barrack Obama ve eşi Michelle Obama’nın şirketi ile imzalanan anlaşma ile beraber Spotify’ın ses getiren işlerinden oldu.

Abone sayısı ve gelirlerini artıran Spotify buna rağmen yılın ikinci çeyreğinde 84,7 milyon dolar zarar etti. Ancak ortaya çıkan zararın bir önceki çeyreğe göre yarıya inmiş olması ise sevindirici bir gelişme olarak görülüyor. Dijital müzik servisinin bir sonraki üçüncü çeyrekteki hedefleri arasında toplamda 245 milyon aboneye ulaşılması bulunuyor. Premium abone sayısının ise 125 milyon olması hedefler dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum