Yatırım yapmaya başla!

Spotify Irkçılığa Karşı Sessizlik Eylemi Gerçekleştirecek

Müzik servisi Spotify, ABD’de yaşanan olaylara kayıtsız kalmayacak.
Spotify Irkçılığa Karşı Sessizlik Eylemi Gerçekleştirecek

İsveç merkezli müzik servisi Spotify kendi alanında en çok kullanılan platformların başında geliyor. Son rakamlar Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısının 130 milyonu geçtiğini ortaya koyuyor. Şirket kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor ve bunun için yeni özellikler geliştirmeyi sürdürüyor. Müzik servisi son olarak geçtiğimiz günlerde kullanıcılara çevrimdışı dinleyebilecekleri çalma listeleri sunacağını duyurmuştu.

Spotify platforma yönelik yeniliklerin yanı sıra dünyada olup bitenlere de kayıtsız kalmıyor. Bilindiği üzere son günlerde ABD’de yaşanan ırkçılık karşıtı gösteriler dünyanın başlıca gündem maddesi haline gelmiş durumda. Minneapolis’te bir polis memuru siyahi vatandaş George Floyd’u gözaltına alırken diziyle boynuna yaklaşık 9 dakika bastırdı ve ölmesine neden oldu.

Kan donduran bu olay sonrası ülkede ırkçı karşıtı protesto yürüyüşleri düzenleniyor. Bir yandan da yağma olayları sıklıkla yaşanıyor. Spotify ise ırkçılığa karşı tepkisini göstermek adına sessizlik eylemi yapacağını açıkladı.

Spotify’dan Irkçılığa Karşı Hareket

Spotify’dan Irkçılığa Karşı Hareket

Dev müzik servisi ırkçılığa karşı farkındalık oluşturmak adına podcast yayınlarına 8 dakika 46 saniye uzunluğunda sessiz parçalar ekleyecek. Bunun sebebi ise polis memurunun Floyd’u aynı süre boyunca boğması. Sessizlik eylemi kapsamında ‘Salı Karartması’ adıyla Spotify yaşanan bu olayı protesto edeceğini açıkladı. Spotify’ın bu hamlesine sektörün önde gelen plak şirketleri de sosyal medya üzerinden destek veriyor.

Müzik servisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Spotify’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “2 Haziran’da ‘Salı Karartması’ uygulayacağız. Bu tarihte Siyah topluluğuna desteğimizi göstermek için işlerimizi hep birlikte bırakacağız. Spotify olarak her gün ırkçılığa, adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı mücadelede çalışanlarımızı, iş ortaklarımızı, arkadaşlarımızı ve sanatçıları destekleyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Irkçılığa karşı mücadelesini sürdüreceğinin altını çizen Spotify, “Platformumuzun gücünü Siyah içerik oluşturucuları ile dayanışma ve onların sesinin daha fazla duyulması için kullanacağız. Böylelikle anlamlı bir diyalog sürecinin ve uzun süredir ihtiyaç duyulan değişimin hızlanmasını amaçlıyoruz. Bu nedenle salı gece yarısından sonra Spotify’da bazı değişiklikler fark edeceksiniz.” açıklamasını yaptı.

Siyahi Sanatçılar Öne Çıkarılacak

Siyahi Sanatçılar Öne Çıkarılacak

Spotify’ın uygulayacağı sessizlik eyleminin büyük oranda ABD’deki kullanıcılar tarafından fark edileceği belirtiliyor. Şirket ayrıca sosyal medya hesaplarından da paylaşım yapmayı durduracak. Ayrıca podcast ve çalma listelerinin üzerinde bulunan simgelerin de karartılacağı açıklandı.

Siyahi sanatçıların çalma listelerini de podcast yayınlarını öne çıkaracak Spotify, ırkçılığa karşı mücadelede bulunan kurumlara da bağışta bulunacak. Olayların tırmanması ile beraber başka şirketler de ırkçılığa karşı somut adımlar atıyor. Sony 4 Haziran’da tanıtacağını duyurduğu yeni konsolu PlayStation 5 etkinliğini ertelediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum