Yatırım yapmaya başla!

Spotify Sosyal Medyanın Sevilen Özelliği Hikayeleri Kendi Uygulaması için Test Ediyor

Dijital müzik servisi Spotify’da artık kullanıcılar hikaye paylaşımı yapabilecek.
Spotify Sosyal Medyanın Sevilen Özelliği Hikayeleri Kendi Uygulaması için Test Ediyor

Çevrimiçi müzik uygulamaları arasında en çok kullanıcısına sahip olan Spotify, yeni özellikler ile platformunu iyileştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde evcil hayvanlara özel çalma listeleri oluşturma özelliğini sunan Spotify, kullanıcı sayısını artırmak adına her adımı atıyor. Son rakamlar uygulamanın 230 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ücretli kullanıcı sayısının ise 100 milyonun üzerinde olduğu biliniyor. Şirketin bu piyasada Apple Music, YouTube Music ve Deezer gibi rakipleri var ancak pazarın büyük bölümüne kendisinin sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya uygulamalarında son yıllarda en sevilen özelliklerin başında Hikayeler geliyor. Çıkış noktası Snapchat olan bu özellik daha sonrasında Instagram tarafından kopyalandı. Uygulamanın sahibi olan Facebook ise WhatsApp’ta Durumlar adı altında bile bu özelliği sunmaya başladı. İlerleyen süreçte YouTube’un da yayıncılar için hikaye paylaşımı özelliği getirdiği biliniyor. Bu özelliğin son adresi ise Spotify oluyor. İsveç merkezli dijital müzik servisi Hikayeler özelliğini test etmeye başladı.

Hikayeler Spotify’a Geliyor

Hikayeler Spotify’a Geliyor

Neredeyse her platformda karşılaştığımız hikayeler özelliğinin son adresi Spotify oldu. Popüler müzik uygulamasına gelecek yeni özellik ile kullanıcılar kendi hikayelerini oluşturup takipçileri ile paylaşabilecek. Bu yolla insanların Spotify’da kendi oluşturduğu çalma listelerini daha etkin bir şekilde tanıtabileceği belirtiliyor. Müzik servisi yeni özelliğini şu an için sadece bir sosyal medya fenomeninin hesabında test ediyor.

YouTube’da da 2 milyonu aşkın abonesi olan Summer Mckeen, Spotify hesabından oluşturmuş olduğu hikayeyi paylaştı. Hikayede Mckeen’in oluşturmuş olduğu çalma listesini görebiliyoruz. Diğer hikaye uygulamalarında olduğu gibi daire şeklinde görünen bu özellik, üzerine basılması ile görüntüleniyor. Spotify yetkilileri henüz test aşamasında olan bu özelliğin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Özellik ilk etapta iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak. Şu an için masaüstü uygulamasına gelmesi beklenmiyor.

Ayrıca ücretli ve ücretsiz olmak üzere tüm kullanıcı gruplarının da hikayeler özelliğini kullanabileceği belirtiliyor. Spotify test ettiği özellikle ilgili açıklamasında “Spotify’da kullanıcılara sunduğumuz deneyimi geliştirmek için bir dizi test gerçekleştiriyoruz. Bu testlerden bazıları daha geniş kitlelere ulaşacak özelliklerimizin yolunu açıyor. Bazıları ise öğrenme işlevi sağlıyor.” ifadelerine yer verdi. Hikayeler özelliğinin önümüzdeki günlerde platform genelinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Spotify’dan Podcast için Yeni Yatırım Hazırlığı

Spotify'dan Podcast için Yeni Yatırım Hazırlığı

Son dönemde Apple ile başlayan podcast furyası geçtiğimiz dönemde Spotify’da yerini aldı. Pek çok yayıncı podcast içeriklerini kendi sayfaları üzerinden Spotify aracılığı ile paylaşıyor. Müzik servisi bu deneyimini iyileştirmek adına dev bir yatırımın hazırlığı içerisinde. Gelen habere göre spor ve popüler kültür içerikli podcast yayınları ile bilinen The Ringer platformu, Spotify bünyesine katılabilir.

Popüler podcast platformu aylık 100 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Firmanın 2018 yılı reklam gelirinin 15 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Uzmanlar bu veriden yola çıkarak podcast servisinin 150 ila 200 milyon dolar arasında satılabileceğini tahmin ediyor. Ancak Spotify’ın bu platformu almayı çok istemesi nedeniyle teklifini 500 milyon dolara kadar çıkarabileceği belirtiliyor.

Diğer yandan rakip platformlar Apple Music ve YouTube Music’in de 2020 yılı içerisinde kullanıcı sayısını artırmak adına büyük yatırımlar yapacağı konuşuluyor. Yine de mevcut pazar itibariyle Spotify’ın rakiplerine nazaran büyük bir üstünlüğünün olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum