Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2017’de 1.5 Milyar Dolar Zarar Eden Spotify Halka Arz Ediliyor!

Çevrimiçi müzik servisinin devlerinden olan Spotify da halka arz için başvuruda bulunan şirketler arasına katıldı. Detaylar şöyle;
2017’de 1.5 Milyar Dolar Zarar Eden Spotify Halka Arz Ediliyor!
Yorum

Son dönemdeki yükselişiyle dikkat çeken Spotify, daha önce de borsaya açılacağı yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Ve platformun büyümesine katkısı olacak halka arz işlemi için nihayet gereken adımlar atıldı.

Spotify’ın SEC’e (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) gönderdiği dosyaya göre şirket, milyar dolarlık IPO’nun en kısa sürede gerçekleşmesini talep etti. Neticede; Spotify’ın halka arz kararından da anlaşılacağı üzere dijital müzik piyasasındaki rekabet giderek kızışıyor.

Spotify’ın SEC’e gönderdiği dosyada Morgan Stanley’nin şirketin IPO’suna finansal danışmanlık yapacağı bilgisine de yer verildi.

Spotify Halka Arz Başvurusu yaptıAncak dev yatırım bankasının halka arz için hisse açılış fiyatı belirlemeyeceği belirtildi. Spotify hisselerinin brokerlar tarafından belirleneceği ve özel piyasalardaki hisselerin bu sene 90 ila 132.5 dolardan işlem gördüğü söylendi.

Ayrıca SEC dosyasında 2000’li yıllarda korsan ürünlerin müzik sektörünü ciddi kayıplara uğrattığı, 2008’de kurulan Spotify’ın sektörün yararına olduğu belirtildi.

2008'de Kurulan Spotify Müzik Sektörünün Yararına ÇalışıyorHem sanatçılara hem de tüketicilere fayda sağladığı söylenen Spotify’ın 2008 ile 2017 yılları arasında 10 milyar dolar civarında telif hakkı ödemesi yaptığı kaydedildi. İlaveten; 2017 sonu itibariyle 61 ülkede hizmet veren platformun 159 milyon aktif kullanıcı sayısına ve 71 milyon aylık ücretli abone sayısına ulaştığı ifade edildi.

Diğer taraftan; Spotify’a en yakın olan rakip konumundaki Apple Music’in ise 36 milyon abonesi bulunuyor.

Dünyanın 1 Numaralı Müzik Servisi SpotifyGerçi büyüme hızı neticesinde çıkan haberlere göre piyasalarda Apple Music’in Spotify’ı yerinden edeceği yönünde söylentilerin dolaştığını da gördük. Çünkü Apple Music’in aylık artış oranı % 5’ken Spotify’ınki % 2 olarak belirtilmişti. Ama Apple Music’in kendisini dünyanın 1 numaralı müzik servisi ilan edebilmesi için daha uzun süreye ihtiyacı olduğu da ortada.

Sonuçta; uzmanlara göre Spotify hisselerinin 132.5 dolardan işlem görmesi durumunda şirketin piyasa değeri 23 milyar dolar seviyelerine yükselecek.

Spotify’ın kurucusu ve CEO’su solan Daniel Ek % 25 Hisse SahibiTabii, bu da Spotify’ın kurucusu ve CEO’su solan Daniel Ek’i ciddi miktarda kazanç sağlayacak. Nitekim 35 yaşındaki Daniel Ek, şirketin % 25’ine ve 47 milyonun üzerinde hissesine sahip.

Ancak Spotify’ın halka arzının nasıl sonuçlanacağını görmek için biraz daha beklememiz gerekecek. Bakalım, geçtiğimiz haftalarda 1.6 milyar dolarlık telif hakkı davasıyla gündeme gelen Spotify, yatırımcıları satın almaya değer hisseleri olduğu konusunda ne kadar ikna edici olacak?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu