Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Güvenlik Endişesi Nedeniyle Pek Çok Hesabın Şifresini Sıfırladı

Spotify yaptığı açıklama ile bazı hesaplarda şüpheli etkinlik tespit ettiğini ve güvenliği sağlamak adına kullanıcıların şifrelerinin sıfırlandığını açıkladı.
Spotify Güvenlik Endişesi Nedeniyle Pek Çok Hesabın Şifresini Sıfırladı
HABER GİRİŞ

Çevrimiçi müzik platformu Spotify, bugün itibariyle 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Böylesine büyük bir platformun güvenliğini sağlamak adına şirket pek çok önlem alıyor. Çoğu internet platformunda olduğu gibi Spotify’a da siber korsanlar tarafından çeşitli saldırılar düzenlenebiliyor. Bu saldırıların büyük bölümü ise kullanıcı bilgilerini ele geçirme amaçlı oluyor.

Son olarak pek çok kullanıcı hesabına giriş yapmakta sorun yaşadı. Kullanıcılar parolalarının sıfırlandığını ve bunun kendi bilgileri dışında olduğunu belirtti. Kısa süre sonra işin aslı anlaşılmış oldu. Spotify şifreleri sıfırlanan kullanıcılara e-posta yoluyla ulaştı konuyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Spotify Kullanıcıların Şifresini Sıfırladı

Spotify Kullanıcıların Şifresini Sıfırladı

Sosyal medyada Spotify hesabı olan kullanıcılar, giriş yapmadıklarına dair paylaşımlar yapmaya başladı. İsveçli müzik servisi, söz konusu hesaplarda şüphe uyandıran etkinlik tespit ettiğini ve güvenlik endişesi nedeniyle kullanıcıların parolalarının sıfırlandığını duyurdu. Kullanıcılara ise şifrelerinin sıfırlandığına dair e-posta gönderildi.

Yapılan işlemle ilgili Spotify yetkilisi Peter Collins TechCrunch’a verdiği demeçte, “Hizmetimizdeki sahtekarlık faaliyetleriyle mücadele etmek için devam eden bakım çabalarımızın bir parçası olarak, yakın zamanda, şifrelerini önlem olarak sıfırlamak için belirli kullanıcılarla bir iletişim paylaştık. En iyi uygulama olarak, kullanıcıların kendilerini korumak için farklı hizmetlerde aynı kimlik bilgilerini kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz ” ifadelerine yer vererek yaşanan süreç hakkında bilgi verdi.

GCM Yatırım Banner

Spotify’dan mail alan kullanıcılardan bazısı, tamamen özgün şifrelere sahip olduğunu belirtiyor. Bazı kullanıcılar ise aynı şifreyi başka platformlarda da kullandığını ifade etti. Yaşanan duruma dair Spotify’dan ayrıntılı bir açıklama yapılmadı. Ancak akıllara Spotify odaklı kimlik saldırısı yapılma ihtimali geldi.

Siber Saldırı İhtimali

Siber Saldırı İhtimali

Şifreleri sıfırlanan kullanıcılar, yaşanan bu durumla ilgili bazı yorumlarda bulundu. Sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda, siber korsanların çevrimiçi müzik servisini hedef aldığını ve başka web sitelerinden elde ettikleri kimlik bilgilerini Spotify üzerinde denediklerini ifade ettiler. Eğer bir kullanıcı aynı şifreyi pek çok platformda kullanıyorsa, bu yolla Spotify hesabı ele geçirilebilir.

Ancak şifrelerinin özgün ve sadece müzik uygulamasında kullandıklarını belirten çok sayıda kullanıcı mevcut. Spotify ise kullanıcılardan gelen saldırı sorularını cevapsız bıraktı. Yapılan şifre sıfırlama işlemi kullanıcı tarafında tepki yaratmış olsa da, hesap güvenliğinin sağlanması adına müzik servisinin önlem almış olması sevindirici. Güvenlik uzmanları veri ihlallerinin yaygın olduğu günümüzde, kullanıcıların şifre belirlerken titiz olması gerektiğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.