Yatırım yapmaya başla!

Spotify Giriş ve Orta Seviye Telefonlar için Lite Sürümü Test Ediyor

Popüler müzik uygulaması Spotify, düşük donanımlı telefonlar için az yer kaplayan Lite sürümü geliştiriyor. Lite sürümü ilk olarak Hindistan’da test edilmeye başlandı.
Spotify Giriş ve Orta Seviye Telefonlar için Lite Sürümü Test Ediyor

İsveç merkezli dijital müzik servisi Spotify, bugün itibariyle alanında dünyanın en çok kullanılan uygulaması konumunda. Açıkladığı son verilere göre yılın ilk çeyreğinde 100 milyondan fazla ücretli kullanıcıya sahip olan çevrimiçi müzik servisi, hem ücretli kullanıcılarından hem de ücretsiz kullanıcılara yaptığı reklam gösterimleri ile büyük gelirler elde ediyor. Ancak şirket elde ettiği başarıyı daha ileriye taşımak adına yeni özellik ve uygulamalar geliştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket ücretsiz hesap kullanıcıları için reklam gösterimlerine sesli etkileşim özelliği ekleyeceğini açıklamıştı. Müzik servisi daha fazla kullanıcıya ulaşmak adına yeni bir sürüm geliştiriyor.

Spotify Lite Beta adı ile geliştirilen yeni uygulama düşük donanımlı cihazlara hitap edecek. Normal uygulamaya göre boyutunu epey küçültecek Lite sürümü, tam sürüme göre fazla bir farklılık içermeyecek.

Spotify Lite Sürümünü Test Ediyor

Spotify Lite Sürümünü Test Ediyor

Bilindiği üzere pek çok sosyal medya uygulaması ve oyun, daha fazla kullanıcıya ulaşmak adına Lite sürümleri geliştiriyor. Bugün akıllı telefon kullanıcılarının önemli bir kısmının giriş ve orta seviye cihazlar kullandığı biliniyor. Ancak bu cihazlar, bazı uygulamalarda yeterince verimli çalışmıyor. Uygulama geliştiriciler ise bu gruptaki kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına Lite sürümler geliştiriyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde arkadaşlık uygulaması Tinder, düşük donanımlı telefonlar için Lite sürümü geliştirdiğini duyurmuştu. Twitter, Facebook Messenger, Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarının da Lite sürümü olduğu biliniyor. Gelen son haberlere göre Lite sürümü geliştiren uygulamalar arasında Spotify da katılıyor.

Spotify Lite sürüm 10 MB gibi küçük bir boyuta sahip olacak. Bununla beraber uygulamanın sistem gereksinimi ise epey azalıyor. Düşük internet hızına sahip bölgelerde de daha etkin çalışması planlanan Spotify Lite, ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunuldu. Şirket daha önce Endonezya, Flipinler, Malezya, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerde test sürümleri sunmuş ve başarılı olmuştu.

Spotify: Hedefimiz Kusursuz Deneyim Sunmak

Spotify: Hedefimiz Kusursuz Deneyim Sunmak

Spotify’ın Hindistan Genel Müdürü Amarjit Batra, ülkede iki ay önce uygulamayı piyasaya sürdüklerinde kullanıcılarına daha fazla insanın müzik dinlemesi için verimliliği artıracaklarını taahhüt ettiklerini söyledi. Spotif Lite Beta ile önemli bir adım attıklarını söyleyen yetkili, kullanıcılarına milyonlarca şarkıyı ücretsiz olarak sunmalarının yanında, uygulamanın telefonda daha az yer kaplamasını ve veri tasarrufunu sağlayacaklarını ifade etti.

“Hedefimiz, kullanıcılarımız için anlamlı olan tüm platformlarda bulunmak ve müzik akışı deneyimini olabildiğince kusursuz hale getirmek.” diye konuşan Batra, piyasadaki tüm telefonlara en iyi verimi sunmak istediklerini ifade etti.

Lite sürümü Hindistan’daki test sürecinin başarılı bir şekilde sona ermesinin ardından ülkemiz dahil dünya genelinde Android kullanıcılarına sunulacak. Bugün itibariyle 79 ülkede kullanıma sunulmuş olan Spotify’a her gün 30 bin yeni parça ekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum