Yatırım yapmaya başla!

Spotify, Epic Games’i Apple ile Olan Çekişmesinde Haklı Buluyor

Epic Games ile Apple arasında yaşanan çekişmede Spotify tavrını belli etti.
Spotify, Epic Games’i Apple ile Olan Çekişmesinde Haklı Buluyor

ABD’li teknoloji devi Apple, iOS kullanıcıları için sunduğu App Store mağazasında sayısız uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Son günlerde şirket geliştiricilerden aldığı komisyon oranları ve haksız rekabet yaratmakla çeşitli çevrelerden eleştiri alıyor. Teknoloji devi son olarak Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile karşı karşıya geldi. Battle Royale oyunu Fortnite için gelen son güncelleme, oyun içi para biriminin şirketin kendi sitesinden satılmasını sağlıyordu.

Bu sayede şirket App Store’dan alınan yüzde 30 komisyonu ödememiş oluyor. Apple ise topluluk politikası gereği Fortnite oyununu App Store’dan kaldırdı. Bu olaydan kısa bir süre sonra Google’da Android mağazası Play Store’dan benzer sebeplerle oyunu kaldırdığını açıkladı. Epic Games ise Google ve Apple’a karşı dava açma kararı aldı. Tüm bu yaşananlar sonrası müzik servisi Spotify da konuyla ilgili tavrını belli etti. İsveç merkezli şirket Apple’ın bulunduğu konumu kötüye kullandığını düşünüyor.

Spotify, Epic Games’ten Yana

Spotify, Epic Games’ten Yana

Recode’dan Peter Kafka, Spotify’ın Epic Games ile Apple ile arasında yaşanan çekişmede tarafını oyun şirketinden yana kullandığını söyledi. Hatırlanacağı üzere Spotify ile Apple daha önce haksız rekabet tartışması nedeniyle karşı karşıya gelmişti. Müzik servisi Epic Games’i Apple’a karşı gösterdiği duyuştan dolayı kutluyor ve Apple’ın piyasadaki konumunu kötüye kullandığını belirtiyor.

Apple’ın haksız rekabete neden olan uygulamaları nedeniyle rakiplerini dezavantajlı duruma düşürdüğünü belirten Spotify, iOS platformunda rekabetçi koşulların yeniden sağlanması için köklü değişikliklerin yapılması gerektiğini düşünüyor. Spotify da aynı şekilde iOS kullanıcıları için verdiği hizmet gereği Apple’a komisyon ödemek durumunda.

Şirket daha önce Apple’ın kendi uygulaması Apple Music’i öne çıkarması ile Spotify’ın tepkisine neden olmuştu. Fortnite’ın resmi Twitter hesabından ise bir paylaşım yapıldı ve “Epic Games, App Store Tekeline meydan okudu. Misilleme olarak Apple, Fortnite’ı bir milyar cihazdan engelliyor.” açıklaması yapıldı.

Şu an için iOS kullanıcıları Fortnite’ı yeniden indiremiyor. Fortnite halihazırda cihazlarında yüklü olan kişiler oyunu oynamaya devam edebiliyor. Önümüzdeki günlerde bu çekişme ile yeni gelişmelerin yaşanması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum