Yatırım yapmaya başla!

Spotify’da Oluşturulan Çalma Listelerinde Kullanıcıların Arkadaşları Söz Sahibi Olacak

Popüler müzik uygulaması Spotify’da birbirleri ile arkadaş olan kullanıcılar ortak çalma listeleri oluşturabilecek.
Spotify’da Oluşturulan Çalma Listelerinde Kullanıcıların Arkadaşları Söz Sahibi Olacak

Son yılların en popüler müzik dinleme uygulaması Spotify, yüksek kullanıcı sayısı ile milyonlara ulaşıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde 2019 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan veriler İsveç merkezli dijital müzik servisinin kullanıcı sayısını artırmaya devam ettiğini ortaya koydu. Şirketin son 3 aylık dönemdeki atağı ile ücretli abone sayısını 108 milyona çıkardığı biliniyor. Toplam kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerinde olan servis için yeni özellikler geliştiriliyor.

Yeni özellik ile kullanıcıların arkadaşları ile olan iletişimin çok daha yüksek seviyeye çıkacağı görülüyor. Bilindiği üzere Spotify’da müzik dinlemek için oluşturulan çalma listeleri büyük iş görüyor. Kullanıcılar kendi istedikleri çalma listelerini oluşturabiliyor. Bununla beraber sanatçılar ya da Spotify’ın kendi çalma listeleri mevcut. Yeni gelen özellik ile çalma listeleri üzerinde arkadaşların söz sahibi olmasını sağlayacak.

Spotify’dan Arkadaşlara Yönelik Özellik

Spotify’dan Arkadaşlara Yönelik Özellik

Kullanıcı sayısıyla alanında lider müzik servisi, arkadaşlar arasında daha yakın ilişkiler kurulacak yeni bir özellik test etmeye başladı. Geliştirilmekte olan özellik ile kullanıcılar arkadaşları ile beraber ortak çalma listeleri oluşturup dinleyebilecek. Bu listelerdeki şarkılar üzerinde oynama yapabilecekler ve çalan şarkılar değiştirebilecekler.

Özellik sosyal medya uygulamaları üzerinde yaptığı sızıntılar ile tanınan Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarıldı. Yeni özelliğe dair ekran görüntüleri yayınlayan Wong, arkadaş kodu taraması ile kullanıcıların birbirleri ile iletişim kuracağını söyledi.

Ya da kullanıcılar kendi oluşturacakları URL yoluyla birbirleriyle iletişime geçip ortak çalma listeleri oluşturabilirler. Oluşturulan parçalar arkadaşlar ile aynı anda dinlenebilir mi yoksa sadece kullanıcıların kendi bilgisayarında mı dinlenir tam bilinmiyor. Wong ayrıca yeni özelliğin içerisinde “grup oturumu” adı altında yeni bir bölüm oluşturulduğunu ifade ediyor.

Apple Music ile Rekabette Son Durum

Apple Music ile Rekabette Son Durum

Spotify’ın dijital müzik pazarındaki en büyük rakibi Apple Music olmakta. Apple Music, ABD pazarında rakibinin önünde olmasına rağmen global pazarında epey gerisinde bulunuyor. Son veriler ise Spotify’ın farkı daha da artırdığını gösteriyor. Açıklanan ikinci çeyrek verileri Spotify’ın hedeflerini tutturamamasına rağmen 108 milyon ücretli abonesi olduğunu gösteriyor. Apple Music ise son açıklamasında 60 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı.

Spotify gelecek hedeflerinde Eylül ayının sonu itibariyle ücretli abone sayısını 114 milyona ulaştırmak var. Şirket toplam kullanıcısını ise 245 milyona kadar çıkarmayı hedefliyor. Son rakamlar Spotify’ın epey önde olduğunu gösteriyor. Son dönemde geliştirilen yeni özellikler ve PodCast yatırımları ile Spotify’ın daha yüksek kitlelere yayılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum