Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Spotify, Apple One Hizmetinin Rekabete Aykırı Olduğunu Açıkladı

Müzik servisi Spotify, Apple One hizmetinin haksız rekabet yaratacağını açıkladı.
Spotify, Apple One Hizmetinin Rekabete Aykırı Olduğunu Açıkladı

Teknolojinin gelişmesi ile beraber dijital servisler hayatımızda daha fazla yer tutmaya başladı. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi sonrası bu durum çok daha hızlı bir hal aldı. Pek çok uygulama ve servisin geliştirilmesi karşılıklı atışmalara zemin hazırlıyor. Müzik servisi Spotify ile Apple arasında daha önce haksız rekabet nedeniyle karşı karşıya gelmişti.

Bilindiği üzere Cupertino merkezli şirketin Apple Music uygulaması bulunuyor ve Spotify’ın pazardaki en büyük rakibi konumunda. Geçtiğimiz gün Apple bir etkinlik düzenledi. Bu etkinlikte Apple Watch ve iPad Air olmak üzere pek çok yeni ürün ve servis tanıtıldı. Tanıtılan servislerden biri ise Apple One oldu. Teknoloji devi uygulama ve servislerine olan ilgiyi artırmak adına Apple Music, iCloud, Arcade ve TV Plus servislerini Apple One çatısı altında topluyor.

Kullanıcılar aylık 15 dolar ücret ödeyecek bu servislerin hepsine erişim sağlayabilecek. Ancak Apple’ın bu hamlesi Spotify’ın öfkelenmesine neden oldu. İsveç merkezli şirket bu durumun haksız rekabet yaratacağını düşünüyor.

Spotify’dan Apple Tepki

Spotify’dan Apple Tepki

Müzik servisi Apple’ın yeni hizmetiyle ilgili açıklamasında haksız rekabet vurgusu yaparak, “Apple bir kez daha hakim pozisyonunu ve adil olmayan uygulamalarını rakiplerini güçsüzleştirmek ve kendi servislerine avantaj kazandırmak için kullanıyor.Rekabet kurumlarını acilen Apple’ın rekabete aykırı davranışlarını kısıtlamaya davet ediyoruz.

Bu eylemler kontrol edilmezse, geliştirici topluluğuna telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir. Bu da dinleme, öğrenme, yaratma ve bağlanmadaki kolektif özgürlüğümüzü tehdit edecektir.” ifadelerinde bulundu.

Spotify açıklamasında doğrudan Apple One hizmeti yer almıyor. Ancak Apple Music’in bu paketin içerisinde yer alması durumu daha anlaşılır hale getiriyor. Music servisinin aralarında bulunduğu bir hizmetin ayda 15 dolar ile sunulması Spotify için bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Apple’dan Açıklama Geldi

Apple’dan Açıklama Geldi

Spotfiy’ın yapmış olduğu açıklama Apple cephesinden yanıt gecikmedi. Apple yöneticisi Stephen Nellis Spotify’ın açıklamasıyla ilgili Apple One hizmetinin kullanıcıları için harika bir seçenek olduğunu belirtti.

Nellis açıklamasında, “Zaten sahip olduğunuz aboneliklere göre size en çok para tasarrufu sağlayan Apple One planını önereceğiz. Hizmetlerimizden herhangi birini seven ve daha azına daha fazlasını almak isteyenler için mükemmeldir ve özellikle aileler için harikadır. Ayrıca Apple One’da bulunan belirli servisler, Apple dışı cihazlarda kullanılabilir ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.” diye konuştu.

Teknoloji devi uzun zamandır App Store’da uyguladığı komisyon oranları ile uygulama geliştiricilerin tepkisini çekiyor. Daha önce Spotify da bu konudan dolayı Apple’dan şikayetçi olmuş ve Avrupa Komisyonu’na başvuruda bulunmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum