Yatırım yapmaya başla!

75 Milyon Ücretli Aboneye Ulaşan Spotify, Rakipleri Konusunda Endişelenmiyor!

Gösterişli halka arzıyla 2018’e damgasını Spotify, yılın ilk çeyrek raporuyla yükselişini devam ettirdiğini gösterdi. İşte bilançonun ayrıntıları;
75 Milyon Ücretli Aboneye Ulaşan Spotify, Rakipleri Konusunda Endişelenmiyor!

İlk gününde % 13 prim yaparak 26.5 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Spotify, halka açık bir şirket olarak yayınladığı ilk finansal bilançosunda “abone sayısı açısından” yükselişini devam ettirdiğini gösterdi.

2017’nin sonunda 71 milyon ücretli abonesi, 86 milyon ise ücretsiz kullanıcısı olan Spotify; ilk çeyrek sonuçlarına göre 75 milyon ücretli aboneye, 170 milyon da aylık aktif kullanıcıya ulaştı. Ve bu rakam, Spotify’ın en büyük rakibi Apple Music’le arasını biraz daha açtığını gösterdi. Çünkü geçtiğimiz günlerde abone sayısını açıklayan Apple Music 40 milyon rekoru kırdığını belirtmişti.

Sonuçta çevrimiçi müzik sektöründeki liderliğini koruyan Spotify’ın ücretli abonesi Apple Music’in neredeyse iki katı seviyesinde.

Spotify 75 Milyon Ücretli Aboneye UlaştıAyrıca şirketten yapılan açıklamaya göre popüler platformun bu rakamı ikinci çeyrekte 83 milyona ulaştırması bekleniyor. Spotify’ın 2018 sonunda ulaşmayı hedeflediği abone sayısı ise 92 ila 96 milyon olarak belirtiliyor. Tüm bunların yanında; kısa süre önce Spotify’ın ücretsiz servisini yenileme planı ile gündeme geldiğini de ekleyelim.

Konuyla yakından alakalı kaynaklar, Spotify’ın ücretsiz servisini yenileyerek ücretli abone sayısını artırmayı planladığını öne sürmüştü.

Spotify'ın planlarıDiğer taraftan 2018’in ilk çeyrek sonuçlarında abone sayısı konusunda beklentileri karşılayan Spotify, gelir bakımından beklentilerin altında kaldı. İşte bu nedenle de popüler müzik servisinin hisseleri Çarşamba günü kapanış sonrası yapılan işlemlerde % 8 oranında düşüş gösterdi.

İsveç merkezli müzik servisinin milyarder CEO’su Daniel Ek ise sonuçlarla ilgili açıklamasında “kayda değer bir rekabet görmüyoruz” yorumuyla dikkat çekti.

Spotify Rakipleri Konusunda Endişeli Değil“Kazananın her şeyi aldığı bir piyasa olduğunu düşünmüyoruz” diyen CEO, pazarda birden fazla hizmetin yer alacağını ve bulundukları pazarı daha da büyütmeye odaklandıklarını dile getirdi.

Bunun yanında; Amazon ile Google’ın akıllı hoparlörleri ile bir rekabet içine girebileceklerini fakat bunun daha çok bir avantaj olarak görülmesi gerektiğini belirten Ek, Spotify’ın donanım platformlarında yaygın olarak kullanıldığını söyledi. Keza Spotify’ın hem Alexa hem de Google Home ile çalışabilen bir uygulama olduğunu ve bu işi gayet iyi başardıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum