Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spot Altın 4 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı!

Altın fiyatları, zayıf dolardan aldığı destekle son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Diğer değerli metaller de benzer şekilde yükselişte!
Spot Altın 4 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçtiğimiz Cuma günü Euro’daki güçlenmenin etkisiyle zayıfladı. %0,9 düşüşten sonra, %0,2 daha düşen dolar, Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye inmiş oldu. Dolardaki zayıflıktan destek bulan altın fiyatları ise son dört ayın zirvesini gördü.

Ons altın, %0,3 yükselerek 1.342 dolara çıktı. 8 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeyi gören altın, saat 09:10 itibariyle 1.343 dolardan işlem görüyor.

Altın fiyatları, dolardaki düşüş ile birlikte son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu yükselişte ayrıca, yatırımcının enflasyondaki artışı gösteren veriyi fazla dikkate almamasının ve ABD hükümetinin hafta sonu kapanmasını önlemeye yönelik gelişmelerin takip edilmesinin etkisi oldu. Altın, geçtiğimiz haftayı da yükselişle geçirmiş ve üst üste beşinci haftayı kazançla tamamlamıştı.

CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, bugünkü işlemlerde zayıf doların hem altın hem de sanayi metallerine destek vereceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyon ve perakende satışlar verileri açıklandı. Söz konusu veriler FED’in faiz artırımlarına yönelik desteği güçlendirdi. ABD’de TÜFE Aralık ayında %0,1, yıllık olarak ise %2,1 oranında artış gösterdi. Veriler piyasanın beklentisiyle aynı yönde gerçekleşti. Singapur’da IG Asia stratejisti Jingyi Pan, ABD hükümetinin kapanma olasılığının dolar ve altını etkileyebilecek en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu ifade etti.

Haftanın bu ilk gününde diğer değerli metallere de baktığımızda, genel olarak bir artış eğilimi olduğunu görmekteyiz.

Spot gümüş %0,7 yükselişle ons başına 17.3347 dolara çıktı. Bu seviye 30 Kasım 2017’den bu yana gelinen en yüksek nokta olarak kaydedildi. Platin %0,3 artarak ons başına 997.14 dolar oldu ve son dört ayın zirvesini gördü. Son olarak paladyum fiyatlarına baktığımızda ons başına 1.121.96 dolara indiğini görmekteyiz. Değerli metaller arasında tek düşüş yaşayan paladyum oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu