Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

SPK Ziraat Bankası’nın 3 Milyar Dolarlık Borçlanma Başvurusunu Onayladı

SPK haftalık bültenine göre Ziraat Bankası’nın 3 milyar dolar tutarında, Oyak Yatırım’ın ise 200 milyon dolar tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvuruları onaylandı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Perşembe günü yayımladığı haftalık bültene göre, Ziraat Bankası’nın 3 milyar USD tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusu onaylandı. Bültenin borçlanma araçları kategorisinde yer alan diğer şirketlere bakıldığında; Oyak Yatırım Menkul Değerler’in 200 milyon dolar, Vakıf Faktoring’in 210 milyon dolar ve Aygaz’ın 300 milyon dolar borçlanma aracı ihracı başvurularının da onaylandığını görmekteyiz.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada tarımsal kredilerin yeniden yapılandırıldığı bildirildi.

30 Haziran 2019 tarihine kadar olan işletme ve yatırım kredilerinin vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirilebileceği belirtilen açıklamada, müşterilerin yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesi eski faiz oranının ve vade yapısıyla aynen devam edeceği bildirildi.

Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık %11 faiz oranı uygulanacağı, bu sayede üreticilerin piyasa koşullarının altında faiz oranları ile tarımsal faaliyetlerine devam etmesine imkan sağlanacağı bilgisi eklendi.

SPK haftalık bültenine göre Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret’in 10 milyon 800 bin liralık bedelsiz sermaye artırımı başvurusu onaylandı.

Başkent Menkul Değerler AŞ hakkında yapılan inceleme neticesinde bu şirkete 78 bin 147 lira, 1 kişiye 26 bin 49 lira ve 1 kişiye 27 bin 47 lira para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi. Ayrıca Hateks Hatay Tekstil İşletmeleri AŞ pay piyasasında gerçekleştirilen piyasa dolandırıcılığı niteliğindeki işlemlerde sorumluluğu bulunan 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Ek olarak bu kişiler hakkında borsada iki yıl geçici işlem yapma yasağı getirildi.

Emeklilik fonlarında düzenleyeme giderek bir madde eklenmesine karar verildi.

SPK’nın haftalık bülteninde yer alan konulardan biri de emeklilik oldu. Eklenen maddeye göre emeklilik yatırım fonlarının portföylerine ihraççı veya üçüncü kişiler tarafından verilen geri alım taahhüdü içeren ortaklık payı, borçlanma aracı, teminatlı menkul kıymet, varlığa veya ipoteğe dayalı menkul kıymet, gayrimenkul sertifikası, kira sertifikası gibi sermaye piyasası araçlarının ihraçlarından ilgili sermaye piyasası araçlarının dahil edilmesi halinde, fon portföylerinden yapılacak satım işlemlerinin her biri için gerekçeli fon kurulu kararı alınması şartı işe borsa dışında yapılabileceği bildirildi.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle