Yatırım yapmaya başla!

SPK Yönetim Kurulu Üyelerine Mesleki Deneyim Şartı Getirdi

Borsa İstanbul FED öncesi hafif satıcılı seyrederken, SPK Resmi Gazete’de yayımladığı yönetmelikte borsalarda ve piyasa işleticilerinde yönetim kurulu üyelerine mesleki deneyim şartı zorunluluğu getirdi.
SPK Yönetim Kurulu Üyelerine Mesleki Deneyim Şartı Getirdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Borsalar ve Piyasa İşleticilerinin Kuruluş, Faaliyet, Çalışma ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i yayımladı. Buna göre piyasa işletici ortaklıklarına ve borsalara atanan yönetim kurulu üyelerinin en az üçte birinin sermaye piyasalarında mesleki deneyime sahip olması şartı getirildi.

SPK tarafından yapılan değişiklik kapsamında, söz konusu kurumlardaki yönetim kurulu üyelerinin en az üçte birinin 10 yıllık sermaye piyasaları mesleki deneyimine sahip olması gerektiği belirtildi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik kapsamında; “Yönetim kurulu üyelerinin yükseköğretim kurumlarının dört yıllık bölümlerinden mezun tercihen işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, hukuk, mühendislik, sermaye piyasaları veya bankacılık alanlarında lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş ve yükseköğrenim sonrası en az on yıllık mesleki deneyime sahip olmaları zorunludur. Yönetim kurulu üyelerinin en az üçte birinin on yıllık sermaye piyasaları mesleki deneyimine sahip olması gerekir.” ifadesine yer verildi.

Güne yatay başlayan BIST 100 Endeksi, dünya piyasalarında FED faiz kararı konuşulurken bir miktar geriledi.

Dün başlayan ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı bu akşam sona erecek. Hafta başından bu yana dünya piyasalarında konuşulan en önemli konu olurken, yurt içi yatırımcıları da FED kararını yakından takip ediyor. Güne %0,05 düşüşle 104.806 puandan başlayan Borsa İstanbul, gün içi en düşük 104.349 puana kadar indi.

Saat 11:55’te ise 104.508 puandan işlem görüyor. Analistler teknik açıdan BIST 100 Endeksi’nde 105.000 – 105.500 aralığının direnç, 103.400 – 102.500 aralığının ise destek seviyeleri olduğunu belirtiyor.

Anadolu Yatırım Menkul Değerler analistleri BIST 100 Endeksi’nin 105.200 puanın üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiğini belirtti.

Kurum analistleri tarafından hazırlanan günlük raporda, endeksin 104.000-105.200 bandında hareket etmesinin beklendiği ifade edildi. Yükseliş eğiliminin hız kaybetmeden devam edebilmesi için 104.000 puanın üzerine kalması ve 105.200 üzerine yerleşmesi gerektiği yorumlandı. Yerel seçimlere çok az kala Türk lirasında değer kazancının görülmediğini belirten analistler, dolar kuru için beklentilerini; destekte 5,47 – 5,46 – 5,45, dirençte ise 5,49 – 5,50 – 5,52 olarak sıraladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum