Yatırım yapmaya başla!

SPK Sanal Para Açıklaması: Spot veya Türev İşlemler Yapılmamalı!

Bitcoin ve diğer sanal paralar hakkında görüşlerini dile getiren SPK, şu an için spot ve türev işlemlere konu olamayacağını belirtti. İşte detaylar;
SPK Sanal Para Açıklaması: Spot veya Türev İşlemler Yapılmamalı!

Bitcoin başta olmak üzere sanal paralarda yaşanan yükseliş sonrasında merkez bankalarından ve sermaye piyasalarını düzenleyici kurumlardan da yorumlar gelmeye başladı. Yasal olup olmayacağı konusunda dünya ikiye bölünmüşken, Sermaye Piyasası Kurulu‘ndan da sanal paralara yönelik açıklama geldi.

SPK, sanal paralar birimleri ile spot veya türev işlemler yapılmaması gerektiğini açıkladı.

Spot veya Türev İşlemler Yapılmamalı!

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası işletmecisi olan CME Group ve VIX ürünleri ile bilinen CBOE, ABD’deki düzenleyicilere yasalara uyum sözü vererek, sanal paralara dayalı kontratları işleme sunacaklar. SPK ise ülkemizdeki düzenleyici konumunda ve bu tarz işlemlerin yapılmaması yönünde açıklamada bulundu.

SPK aracı kurumlara Genel Mektup göndererek, sanal paraların fark kontratı ve türev aracı olarak işlemlere konu olup olmayacağı konusunda görüş iletti.

SPK Genel Mektup ile Görüş Talep Etti

Genel Mektup‘ta bitcoin ve benzeri sanal paraların fark kontratı işlemlerine konu olup olmayacağı, sanal paralara dayalı türev araçlara yönelik müşterilere hizmet verilip verilmeyeceği konusunda kurula, muhtelif aracı kurumlar tarafından görüş taleplerinin iletildiği bildirildi.

Bu talepler 27 Kasım 2017 tarihli 43 sayılı toplantıda görüşüldü ve SPK türev işlemlerin yapılmaması gerektiğini bildirdi.

Bitcoinle Türev İşlem Yapılmamalı

SPK, Türkiye’de sanal paralarla ilgili bir düzenleme ve tanımlama olmadığı gerekçesiyle türev araçlara dayanak gösterilemeyeceğini belirtti. Şu anki aşamada sanal paralara dayalı spot ve türev işlemlerin yapılmaması gerektiği konusunda karar verildiğini açıkladı.

CME’nin bitcoin kontratlarının ise 18 Aralık tarihinde işlem görmeye başlayacağı açıklandı.

CME 18 Aralıkta İşlemlere Başlıyor

CME ile birlikte Cantor Exchange’in bitcoinde ikili opsiyonlar sunacağı biliniyor. Bu açıklamalarla birlikte bitcoin yükselişe geçti ve 11 bin doların üzerini gördükten sonra 10 bin 700 dolar seviyelerine geriledi.

CME ve CBOE tarafından açıklanan ürünler, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) gözetiminde olacak.

CFTC Denetiminde İşlemler Yapılacak

CFTC Başkanı Chris Giancarlo tarafından yapılan açıklamada ise komisyonun daha önce buna benzer bir varlıkla uğraşmadığını dile getirdi. Giancarlo, “Bilgi paylaşımı anlaşmalarından dolayı, vadeli borsalarının ilgili spot platformlarındaki işlem faaliyetlerini denetlemesini bekliyoruz,” şeklinde açıklamalar yaptı. Türev işlemlere başlayacak 3 borsa ise CFTC’ye piyasanın denetlenmesinde yardımcı olacaklarının sözünü verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum