Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Onayıyla Gündem Oldu: O Enerji Şirketi Halka Arz Oluyor!

Sermaye Piyasası Kurulu, yayımladığı 21 Mart tarihli bültende, Ic Enterra Yenilenebilir Enerji A.Ş'nin halka arz başvurusunun onaylandığını duyurdu. Detaylar;
SPK Onayıyla Gündem Oldu: O Enerji Şirketi Halka Arz Oluyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 21 Mart 2024 tarihinde 2024 yılının 16 numaralı bültenini yayımladı. Bültende bir yeni halka arz onayı ve bedelli ile bedelsiz sermaye artırım onayları dikkat çekerken, borçlanma aracı ihracı onayı ve internet sitesi yasaklama gibi kararlara da yer verildi.

Bültende, en dikkat çekici karar, IC Enterra Yenilenebilir Enerji‘nin halka arzına onay verildiğinin açıklanması oldu.

Yurt içinde çok sayıda hidroelektrik santrali işleten ve güneş santrali yatırımlarını sürdüren IC Enterra halka arz süreciyle birlikte, 1.618.013.677 TL’lik sermayesini bedelli olarak 226.986.323 TL artırarak 1.845.000.000 TL’ye yükseltecek.

IC Enterra Enerji Halka Arzı Onaylandı
Kaynak: SPK

Halka arz büyüklüğü 3.695.657.170 TL olacak şirketin, halka arzında şirketin ortaklarından IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sahip olduğu 142.579.394 TL nominal değerli B grubu payların satışı gerçekleştirilecek.

Bültende yer alan bilgilere göre halka arzda 1 TL nominal değerli paylar 10,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak, ek pay satışı ise yapılmayacak.

GCM Yatırım Banner

Şirketin önümüzdeki günlerde onaylı izahnamesini paylaşmasıyla birlikte tüm halka arz detayları belli olacak.

Öte yandan, bir şirketin bedelli, iki şirketin ise bedelsiz sermaye artırımı başvurularına olumlu yanıt verildiği duyuruldu.

Bültende Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.’nin (VAKFN) yüzde 100 bedelli sermaye artırımına onay verildiği belirtildi. Şirket, 1.000.000.000 TL değerindeki mevcut sermayesini halka arz yöntemiyle yüzde 100 oranında artırarak 2.000.000.000 TL’ye çıkaracak.

SPK'dan Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırım Onayları Geldi
Kaynak: SPK

Ayrıca Makim Makina Teknolojileri San. Tic. A.Ş.’nin (MAKIM) yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımına ve Kayseri Şeker Fabrikası’nın (KAYSE) bağlı ortaklığı Pankent Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 43,54 bedelsiz sermaye artırımlarına onay verildiği belirtildi.

Türkiye İş Bankası A.Ş. (ISCTR) ve Eko Faktoring’in borçlanma aracı ihraçlarına onay verilmesi ile internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 72 siteye erişim engeli getirilmesi için hukuki işlemlerin yapılmasına karar verilmesi bültendeki diğer gelişmeler oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.