Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Halka Arz için Devrede! Bireysel Yatırımcının Payı Artacak

SPK, yeni halka arzlarda bireysel yatırımcıların payını yükseltmek için çalışmalara başladı. Kurumsal yatırımcıların ise mercek altına alındığı öğrenildi.
SPK Halka Arz için Devrede! Bireysel Yatırımcının Payı Artacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yıla kötü bir giriş yapan Borsa İstanbul, siyasetin ve ekonomi gündeminin ana maddesi olmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçen yıl yatırımcıları Borsa İstanbul’a çekmesinin ardından 1.5 milyon yeni yatırımcı borsanın cazibesine kapıldı ve 4 milyon kişilik baraj aşıldı.

Özellikle şirketlerin halka arzlarına gösterilen yoğun taleplerden sonra bireysel katılımcıların şikayetleri de arttı.

Bireysel yatırımcıların halka arzlarda yeterli pay alamadığına yönelik şikayetler üzerine Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) devreye girdi.

Dünya’nın kuruma yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre tahsisat oranlarında değişiklik kararı alan SPK, halka arzlarda bireysel yatırımcının payını artıracak.

Buna göre bireysel yatırımcılara, ilk halka arzlardaki tahsisat oranlarında daha fazla ağırlık verilecek. Bireysel yatırımcıların alacağı pay oranı yüzde 80’e yükselecek.

GCM Yatırım Banner

SPK’nın çalışması öncesinde asgari tahsisat oranı yüzde 10, uygulamada ise yüzde 40’ın üzerinde.

SPK’ya yakın kaynakların bildirdiğine göre yurt içi kurumsal yatırımcılar için tahsisat oranı yüzde 10-15 aralığına çekilecek. Bu ise yasal düzenleme yerine, yönlendirmeyle sağlanacak.

Kurumsal Yatırımcılar Yakın Takipte

Kaynaklardan yapılan açıklamada, SPK’nın bundan sonraki ilk halka arzlarda kurumsal yatırımcıların hareketlerini takip altına alacağı bildirildi.

Kurumsal yatırımcıların toplu satış yaptığına yönelik iddiaların değerlendirmeye alındığı, SPK’nın ilk halka arz fiyatına müdahale etmediği ve fiyatın spekülatif durumunun incelediği söylendi.

Halka arzlarda mağduriyetlerin oluşmaması için tavsiye olarak, “Özellikle şirketlerin temel ekonomik göstergeleri ile desteklenmeyen ve ilk halka arz fiyatına nazaran kısa süreli fiyat artışlarına yatırımcılar dikkatli yaklaşmalı. Geçici beklentilerle hareket edilmemeli, şirkete ilişkin izahname dikkatlice okunmalı” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.