Yatırım yapmaya başla!

SPK Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Tebliğde Değişikliğe Gitti

Sermaye Piyasası Kurulu, derecelendirme kuruluşlarında çalışan yabancı uyruklu kişilere yeni düzenleme getirdi. Detaylar şu şekilde…
SPK Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Tebliğde Değişikliğe Gitti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’nin 30 Mayıs 2019 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik kapsamında tebliğe yeni bentler eklenerek, yabancı uyruklu derecelendirme uzmanları ve derecelendirme komitesi üyeleri için koşulları belirlendi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yönetim kurallarında görev alacak kişilerin, en az 8 yıl bu tarz kuruluşlarda çalışmış olması ve bunun belgelendirilmesi şartı aranacak.

Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde değişiklik içeren tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi GazeteTürkiye’de kurulan derecelendirme kuruluşunun yönetici, ortak, çalışanları ve kontrolörlerine ilişkin esasların belirlendiği maddelere eklenen yeni bentlere göre yabancı uyruklu derecelendirme uzmanları ve derecelendirme komitesi üyelerinin sağlaması gereken koşullar belirlendi.

Kredi derecelendirme uzmanlığı veya kurumsal yönetim derecelendirme uzmanlığı lisans belgesi almaları zorunluluğunun, yabancı uyruklu kişiler için uygulamasına yönelik kararlar söz konusu bentte detaylıca açıklandı.

Söz konusu bentte belirtilen yabancı uyruklu derecelendirme uzmanı sayısının, toplam derecelendirme uzmanı sayısının %50’sinden fazla olamayacağı bildirildi.

Yabancı Uyruklu ÇalışanTebliğe eklenen bent ile derecelendirme komitesinde yer alacak yabancı uyruklu gerçek kişilerin, uluslararası alanda kabul görmüş, kurul tarafından tanınan bir kuruluştan, lisanslama düzenlemeleri doğrultusunda ileri düzey sertifika alması halinde yurt dışında faaliyet gösteren ve merkezinin bulunduğu ülkenin ilgili otoritesi tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşlarında en az 8 yıl çalışıldığının belgelendirilmesi halinde de lisans şartı sağlanmış olacak.

Belirtilen şekilde görevlendirilen yabancı uyruklu derecelendirme komitesi üyesi sayısının toplam komite üye sayısının üçte birini aşamayacağı kaydedildi.

Piyasalar S-400 füze sistemi teslimatının erteleneceği yönündeki açıklamaları değerlendirirken, dolar 5,92’ye geriledi.

Dolar 5,92Dün 6 liranın altını test eden dolar bu sabah açılışı 6,01 civarından yaptı. Yurt içi veri gündeminin zayıf olduğu gün Türk lirası dolar karşısında %1,5’e yakın değer kazandı. TL varlıklarının diğer gelişen ülke para birimlerinde pozitif ayrışması pay piyasalarında alımların artmasına, Borsa İstanbul’un ise 88 bin puanın üzerinde seyretmesine neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum