Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Yeni Yılın Girmesiyle Birçok Alanda Düzenlemeye Gitti

Sermaye Piyasası Kurulu, yeni yıla yeni kararlarla girdi. Resmi Gazete’de yayımladığı duyurulara göre bazı tebliğlerde değişikliğe gitti. İşte detaylar…
SPK Yeni Yılın Girmesiyle Birçok Alanda Düzenlemeye Gitti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2019 yılına girmemizle birlikte birçok alanda değişikliğe gitti. Bunlar arasında pay alım teklifi tebliği, yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliği ve gayrimenkul yatırım ortaklığı tebliğinde yapılan değişikler yer alıyor. SPK’nın Pay Alım Teklifi Tebliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan muafiyet bölümüne yeni bir madde eklendi.

Söz konusu madde gereğince, borsada işlem gören halka açık ortaklar tarafından yapılan yeni pay alım haklarının sınırlandırılmadığı sermaye artırımlarında, mevcut ortaklara alınan paylar nedeniyle oluşan yönetim kontrolü değişikliği durumunda pay alım teklifinde bulunma zorunluluğuna muafiyet hakkı tanınabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bir diğer konu yatırım fonlarına ilişkin esasların belirlendiği tebliğde yapılan değişiklik oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Buna göre “Fon toplam değerinin en fazla yüzde 20’si Takasbank Para Piyasası ve yurt içi organize para piyasası işlemlerinden oluşur. Para piyasası fonları ve değişken fonlar için bu fıkradaki sınırlama uygulanmaz” ifadesinin ikinci cümlesi çıkarıldı. Garantili ve koruma amaçlı fonlar bölümünde yer alan maddeye yapılan eklemede ise; özel sektörün borçlanma araçlarına yatırım yapan garantili ve koruma amaçlı fonların katılma payı satışında, yatırımcılardan talimat alınacağı bildirildi.

Yatırımcılardan yatırımcı bilgi formunun okunup anlaşıldığı ve risklerin algılandığı bilgisini de içeren yazılı veya elektronik ortamda pay alım talimatlarının alındığı ifade edildi. Aynı tebliğe bir de geçici madde eklendi. Buna göre para piyasası fonları ve değişken fonlar için vadeli yapılan Takasbank Para Piyasası yurt içi organize para piyasası işlemlerinin oranının belirlenen oranı aşması hali aykırılık olarak değerlendirilmeyecek.

SPK’nın yeni yılın girmesiyle düzenlemeye gittiği son konu ise gayrimenkul yatırım ortaklıkları tebliğinde yapılan değişiklik oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde yer alan danışman şirketi tanımı değiştirildi. Yeni tanım; “ortaklık ile yaptığı bir sözleşme çerçevesinde ortaklığa proje geliştirme ve kontrol hizmetleri de dahil olmak üzere ortaklık portföyünün geliştirilmesi ve alternatif yatırım imkanlarının araştırılmasına yönelik veya ortaklığa mali, hukuki veya teknik danışmanlık hizmetleri sunan şirketi” olarak belirlendi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği’nde yapılan değişimlere ve son güncellemelere buradan bakabilirsiniz.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.