Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Başkanı’ndan Yabancı Yatırımcı ve Halka Arz Açıklaması

SPK Başkanı Gönül, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada halka arz olan şirketler hakkında bilgiler verdi ve Türkiye’de yabancı yatırımcı sayısının artacağını belirtti.
SPK Başkanı’ndan Yabancı Yatırımcı ve Halka Arz Açıklaması
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Boğaziçi Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” başlıklı oturuma katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de son dönemde sermaye piyasalarında yaşanan gelişimin oldukça dikkat çekici olduğunu belirten Gönül, Borsa İstanbul’da işlem gören şirket sayısının 529 olduğunu ve borsanın toplam piyasa değerinin yaklaşık 11 trilyon TL’ye ulaştığını aktardı.

45 Şirket Halka Arz Oldu

16 Kasım itibarıyla 2023 içinde 45 şirketin halka arzının tamamlandığını ve bu şirketlere 63,5 milyar TL fon sağlandığını paylaştı.

Pay piyasasında yatırımcı sayısının 8 milyonu aştığını, uzun yıllardır bu sayının 1 – 1,5 milyon seviyesinde olduğunu hatırlattı. Şu an Türkiye’de her 10 kişiden birinin borsada yatırımcı pozisyonuna geldiğini, Ekim sonu itibarıyla şirketlerin 610 milyar TL borçlanma aracı ve kira sertifikası gerçekleştirdiğini ifade etti.

Piyasada 82 adet yatırım ortaklığı, 60 adet portföy yönetim şirketi, 72 adet aracı kurum, 12 adet kitle fonlama platformunun piyasada bulunduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Gönül, yeşil ve sürdürülebilir borçlanma araçları ihraçlarını yoğunlaştırmak için ellerinden gelen yaptıklarını kaydetti.

“Halka Arzları Kısa Zamanda Yapacağız”

Girişim Sermayesi Pazarı hakkında konuşan SPK Başkanı, gelişme potansiyeli bulunan iş fikirlerinin hayata geçirilmesi amacıyla başlangıç aşamasında olan ancak borsada işlem görebilecek büyüklükte olmayan ortaklıklara işaret etti. Bunların paylarını halka arz etmeksizin, sermaye artırımı yoluyla ihraç edecekleri payların nitelikli yatırımcılara satışı ile finansman temin edebileceğini dile getirdi.

“İlk halka arzları kısa zamanda yapacağız” ifadelerini kullanan Gönül, yakın zamanda ilk etabı tamamlanan Elektronik Başvuru Sistemi’nin de tam olarak yılbaşından sonra hayata geçeceğini, süreçlerin hızlanmasının yanı sıra şeffaflık gibi unsurlara da önem verdiklerini bildirdi.

Finansal Okuryazarlık Portalı

Gönül, Sermaye Piyasaları Risk Merkezi’nde Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Borsa İstanbul ile çalışmalar yaptıklarını, amaçlarının sermaye piyasalarındaki riskleri önceden belirlemek ve sektörle şeffaf bir şekilde paylaşılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Bunun yanında finansal okuryazarlığa verilen önemi artırdıklarını, 8 milyonun üzerindeki kişinin daha fazla finansal anlamda eğitilmesi, finansal terimleri aşina olmasının önemli olduğunu aktardı.

Çok yakında Finansal Okuryazarlık Portalı’nı açacaklarını, şu ana kadar 14 binin üzerinde üniversite öğrencisinin SPK Eğitim Seminerlerine katıldığını paylaştı.

Finans Akademi ve Sermaye Piyasası ve Finans Mesleki Anadolu Lisesi açılması için hazırlıklarının olduğunu duyurdu.

“131 Kişi için Suç Duyurusu”

İbrahim Ömer Gönül, özellikle kamuoyunda Forex olarak bilinen kaldıraçlı işlemlerin yüksek getiri elde edeceği vaadinde bulunanlar gibi herhangi bir şirkete ortak olup, piyasanın çok üstünde getiri vadeden, hem sosyal medyayı hem de tek tek şahısların arandığı sistemleri engellemeye çalıştıklarını açıkladı.

Bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguladı ve 2023’te 48 dosyada toplam 131 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

131 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı ve türev araç işlemler yaptırdığı tespit edilen 1321 internet sitesini kapattırdıklarını dile getirdi.

“Yabancı Yatırımcı Payı Artacak”

Yabancı yatırımcıların mevzuatın daha sade ve daha anlaşılır olmasını istediğini, dünyadaki konjonktürün Türkiye’yi etkilediğini belirtti.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de daha yatırım yapılabilir bir ortam olduğunu düşündüğünü aktardı ve borsadaki şirket çeşitliliğine dikkat çekti. Türkiye’de yabancı yatırımcı payının artacağını, daha sade bir mevzuat için çalıştıklarını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.