Yatırım yapmaya başla!

SPK Başkanı’na Göre Piyasalar Seçimden Sonra Rahatlayacak

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra piyasalarda güven ortamı oluşacağını söyledi.
SPK Başkanı’na Göre Piyasalar Seçimden Sonra Rahatlayacak

Son haftalarda döviz kurlarının rekor seviyelere çıkması, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesi, hemen ardından Türk bankalarını negatif izlemeye aldıklarını açıklaması, yüksek gelen cari açık ve enflasyon rakamları, Merkez Bankası’nın Türk lirasının gücünü artırmak adına attığı adımlar gibi gelişmeler piyasalarda endişe yaratmaya devam ediyor.

Analistler, siyasi belirsizliği dalgalanmaların en büyük sebepleri arasında gösterirken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, piyasaların seçimden sonra rahatlayacağını belirtti.

SPK’nın yeni Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, şu an gündemdeki gelişmeleri değerlendirerek, piyasalara seçim sonrası güvencesi verdi.

Amerika ve Çin gibi ülkelerin, Türkiye’de yaşanan darbe girişimi gibi olayların %10’unu dahi yaşasalardı, ekonomilerinin alt üst olacağını söyleyen Taşkesenlioğlu, bu noktada ekonomimizin 2013 yılından bu yana yapılan hain girişimlere rağmen halen ayakta olduğunu belirtti. Bu tarz olayların dünyanın hangi ülkesinde yaşanırsa yaşansın, o ülkenin ekonomisinin batmış olacağını dile getirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors’un, geçtiğimiz ay Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini manidar olarak yorumladı.

Taşkesenlioğlu’na göre; erken seçim kararının alınmasıyla birlikte normalde Ağustos ayında açıklanması planlanan Türkiye’nin not görünümü ve kredi notu, birdenbire erken bir tarihe alınarak açıklandı ve sürpriz bir şekilde düşürüldü. Tüm bu girişimlere rağmen ülke ekonomisinin dimdik olduğunu belirten Taşkesenlioğlu, 24 Haziran seçimlerinden sonra piyasalarda daha iyi bir güven ortamı sağlanacağını söyledi.

Öte yandan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının tahminlerin üzerinde gelmesi ile risklerin halen yukarı yönlü olduğu belirtildi.

Bu sabah açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre; aylık %1,62, yıllık %12,15 artış gerçekleşti. Enflasyon rakamlarını değerlendiren analistler, yükselişin sadece manşet rakamlarda olmadığını, çekirdek ve hizmet enflasyonunda da geçerli olmasının risklerin yukarı yönde kaldığını gösterdiğini ifade etti. Bu haftanın diğer önemli gelişmesi ise Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı olacak.

GCM Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, enflasyonun yıl başından bu yana iyileşme sağlamadığını ve çok yüksek seyrettiğini söyledi.

Çekirdek enflasyonda da artışın olmasını bozulmanın net bir şekilde göstergesi olarak yorumlayan Erkan, kurların getirdiği baz etkisinden yeterince istifade edilemediğini dile getirdi. Enflasyonun yurt dışı, mevsimsel etkiler ve yapısal sorunlar gibi faktörlerden etkilenerek kademeli bir şekilde yükseldiğini söyleyen başarılı analist, %20,16 gelen Yİ-ÜFE’nin önümüzdeki aylara yönelik olumlu sinyaller vermediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum