Yatırım yapmaya başla!

SPK’dan Aracı Kurumlara Uyarı

SPK’dan Aracı Kurumlara Uyarı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş şirketleri uyardı. Aracı kurumlarda dönüşüm sürecinin yavaş işlediğini belirten Ertaş, 30 Haziran’a kadar başvuruların yapılmasını istedi. Başvurusunu yapmayan şirketlerin, 1 Temmuz’dan sonra yetkilerinin alınacağını bildirdi.

Sermaye Piyasaları Birliği’nin 15. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yapan Ertaş gelecek dönemde sermaye piyasalarını 4 temel akımın etkileyeceğini ifade etti. Bu 4 temel akımın ise küresel büyümedeki yavaşlama, ülkelerin artan borçluluk oranları, merkez bankalarının kararları ve Yunanistan’ın borç krizi olduğunu sözlerine ekledi.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, 25 Öncelikli Dönüşüm Programı’nda kendileriyle ilgili eylemlerin hayata geçirilmesi ve Türkiye’nin piyasa büyüklüğü açısından Dünya’da ilk 20 arasına girmesi durumunda ülkenin büyümesine yıllık % 1-1,5 katkı sağlanacağını ifade etti.

Ertaş sözlerine şu şekilde devam etti;

“Özellikle bu salondaki aktörlere bir kez daha sesleniyorum; bundan sonra şirketlerimizi sermaye piyasalarını kullanmaya daha fazla davet etmeniz ve onları burada sunulan yeniliklerle ve sermaye piyasalarıyla daha fazla tanıştırmanız artık kaçınılmaz bir ihtiyaç” dedi.

Ertaş, özkaynakla finansmanın teşviki konusunda yaptıkları düzenleme için Avrupa Birliği tarafından yayınlanan raporda iki sonucun olduğunu belirtti. Bunlardan biri borç yerine özkaynakla finansmanın teşvik edilmesi, diğeri ise temettüler üzerindeki vergilerin kaldırılmasıydı.

Başkan Ertaş, özkaynaklarla finansmanın teşvikine yönelik kanunun çok önemli olduğunun altını çizdi. Bu durumun hem şirketlerin mali yapısının güçlenmesi hem de ülke büyümesine daha çok katkı sağlaması açısından net bir şekilde anlatılması gerektiğini belirtti.

Ertaş konuşmasında vergi düzenlemeleri ve kaliteyi artırmaya yönelik düzenlemelerin bir araya getirilmesi halinde, yılın 2. yarısından itibaren daha çok halka arzlarla sermaye piyasalarını tanıştıracaklarından da bahsetti.

Eğitim konusunda yaptıkları çalışmalar konusunda da bilgi veren Ertaş, “Finansal eğitim konusunda bir site hazırladık. Şu anda düğmeye basma noktasındayız. Başbakan yardımcımıza arz edeceğiz, onaylarını aldıktan sonra açılışını yapacağız,” dedi.

İstanbul’un uluslararası portföy yönetim merkezi olması konusunda önemli adımlar attıklarını söyleyen Ertaş, bunun için bir dönüm noktası başlattıklarını ve bu tarihin de 30 Haziran olduğunu belirtti. Ertaş sözlerini şu şekilde tamamladı,

“Şu an 37 portföy yönetim şirketimiz var. 26 şirketimiz dönüşümünü tamamladı. 11 şirketin de 30 Haziran’a kadar bu dönüşümlerini tamamlamasını bekliyoruz. Aracı kurumlarda dönüşüm işlemi daha yavaş işliyor. Buradan bir kez daha ifade ediyorum; 30 Haziran’a kadar başvurularını yapmayan şirketlerimiz 1 Temmuz itibariyle yetkisiz kalacaktır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum