Paylaşım

Spectre Açıkları Chrome’un Fazla RAM Tüketmesine Neden Oluyor


 

Google’ın popüler tarayıcısı Chrome, Spectre açıklarının önüne geçmek için yapılan güncellemeler nedeniyle fazla RAM tüketmeye başladı. İşte detaylar…

Dünyanın önde gelen internet tarayıcılarından olan Google’ın geliştirdiği Chrome, sürekli güncelleniyor. Özellikle internete Chrome üzerinden giriş yapan kullanıcıların güvenliği için çeşitli yamalar tarayıcıya Google tarafından ekleniyor. Popüler tarayıcı geçtiğimiz aylarda güvenli olmayan siteleri bildireceğini duyurmuştu.

Son günlerde teknoloji dünyasında oldukça ses getiren bir diğer konu ise spectre açıkları. Hatta bir süre önce Intel’de yeni güvenlik açıklarının ortaya çıktığı haberi gündemde yer almıştı. Google’ın tarayıcısı Chrome’un bu güvenlik açıklarının önüne geçmek için hazırladığı yamaların, fazla RAM tükettiği belirtildi.

Google Durumu Kullanıcılarına Açıkladı

Google Durumu Kullanıcılarına Açıkladı

Dünyanın en büyük arama motoru Google, yapmış olduğu son açıklama ile Chrome kullanıcılarının canını sıkacak ifadelere yer verdi. Arama devi hazırladığı bir blog yazısında kullanıcılarını spectre açıklarına karşı koruyan özelliklerinin, RAM tüketimini artırdığını ifade etti.

Chrome’a gelen yeni özelliğin Spectre’nin yan kanal saldırılarına koruma sağlamak için geliştirilmiş. Tarayıcı üzerinden yapılacak bir saldırı, işlemcinin özelliklerini kullanarak belleğe erişim sağlanabiliyor. Dolayısıyla Chrome’un RAM kullanımında da artış gerçekleştiğine yer veriliyor.

RAM Tüketiminde Gözle Görülür Artış Söz Konusu

RAM Tüketiminde Gözle Görülür Artış Söz Konusu

Google’ın yazılım mühendisi Charlie Reis, Chrome’un RAM tüketiminde önemli artış yaşandığına değinerek “Çok sayıda işlemden dolayı gerçek iş yükü üzerinde yüzde 10 ila 13 arasında bir toplam bellek yükü artışı var” ifadelerine yer verdi.

Google yetkilisi güncellemenin ardından Chrome’un kurulu olduğu işletim sistemlerinde RAM kullanımında artış görüldüğünü ancak önümüzdeki dönemde bunu en aza indirmek için çalıştıklarını belirtti. Yetkili verdiği demeçte “Ekibimiz Chrome’u hem hızlı hem de güvenli tutmak için bu etkiyi optimize etmek adına yoğun şekilde çalışıyor” diye konuştu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın