Yatırım yapmaya başla!

SpaceX Tartışılan Uygulama Zoom Konusunda Çalışanlarını Uyardı

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, çalışanlarını Zoom kullanmaması konusunda uyardı.
SpaceX Tartışılan Uygulama Zoom Konusunda Çalışanlarını Uyardı

Corona virüsü son dönemde dünya genelinde etkisini hızla artırmaya devam ediyor. İlk olarak Çin’de görülen salgın kısa süre içerisine dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı hızla artıyor. Dünyanın en büyük ülkeleri virüsü kontrol altına almak adına alarma geçmiş durumda. Uzmanlar salgının kontrol altına alınması için insanlara evlerinde kalma çağrıları yapıyor.

Teknoloji şirketlerinin büyük bölümü çalışanlarının faaliyetlerini evlerinden yürütmelerini sağlıyor. Hemen her sektöre dair bu durum söz konusu diyebiliriz. Bu durum çalışanların birbirleri ile iletişim kurması adına bazı uygulamalara olan ilginin artmasında neden oluyor. Microsoft Teams, Slack gibi sohbet uygulamalarının son dönemde yüksek trafiğe ulaştığı biliniyor.

Görüntülü uygulama hizmeti veren Zoom ise kısa süre içerisinde bu servisler arasında yerini aldı. Uygulama ile 99 kişiye kadar video konferans düzenlenebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Zoom uygulaması gizlilik ve güvenlik endişeleri ile gündeme gelmişti. Bu haberler sonrası SpaceX çalışanlarına uyarı mesajı gönderdi.

SpaceX’ten Zoom Yasaklaması

SpaceX’ten Zoom Yasaklaması

Son günlerde popüler hale gelen video konferans platformu Zoom, kısa zaman önce kullanıcı verilerini sızdırdığı haberi ile gündeme gelmişti. Uygulamanın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaştığı ortaya çıkmıştı. Bu durum sonrası güvenlik tartışmaları yaşanmaya başladı. ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, çalışanlarının iletişim için Zoom kullanmamasını istedi. Elon Musk’ın sahibi olduğu şirket çalışanlarına bu konuyla ilgili bir e-posta gönderdi.

Gizlilik konusuna vurgu yapılan mesajda, “Birçoğumuzun bu yazılımı konferans ve toplantı desteği için kullandığını biliyoruz. Lütfen buna alternatif iletişim aracı olarak e-posta, metin veya telefon kullanın.” ifadelerine yer verildi. Zoom ile ilgili güvenlik endişeleri Facebook’la sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde güvenlik uzmanları, uygulamanın macOS sürümünde kamera ve mikrofon gizliliğini ihlal eden kritik açıklara rastlamıştı.

SpaceX tarafından alınan bu karar sonrası Zoom cephesinden herhangi bir açıklama yapılmadı. Güvenlik endişeleri dikkat çekse de son dönemde Zoom uygulamasının kısa süre içerisinde 20 milyonu aşkın kişi tarafından indirildiği belirtiliyor. Yoğun ilgi nedeniyle Zoom’un piyasa değerinin 42 milyara kadar yükseldiği ifade ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum