Yatırım yapmaya başla!

SpaceX’in Starship için Yaptığı Testte Patlama Yaşandı

SpaceX’in bir süredir üzerinde çalıştığı Starship aracının prototipi yüksek basınç nedeniyle patladı.
SpaceX’in Starship için Yaptığı Testte Patlama Yaşandı

Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, bir süredir insanlı seyahat planı üzerinde çalışıyor. Şirket uzaya insan ve kargo taşımacılığı yapmayı sağlayacak projeler ile sıkça gündeme gelmekte. Bu araçlardan birisi ise uzun zamandır üzerinde çalışılan Starship olmakta. Henüz test aşamasında olan bu aracın prototipleri, şirketin Texas’ta bulunan merkezinde deneniyor. Üçüncü kez yapılan prototipin basınç testi büyük bir patlamaya sahne oldu.

Test sırasında yaşanan patlama nedeniyle roketin önce devrilmesine sonrada paramparça oldu. Bu olay SpaceX’in yaptığı testlerde gerçekleşen ilk patlama olayı değil. Geçtiğimiz Mart ayında da yine bir basınç testinde patlama yaşanmıştı. Yine 2019’un Kasım ayında bir Starship prototipi aynı sebepten paramparça olmuştu. Daha önceki testlerde olduğu gibi bu sefer ki işlem de canlı olarak yayınlandı ve yaşanan patlama anı gözler önüne serildi.

Yaşanan olay öncesinde şirketin CEO’su Elon Musk, yapılan bir test esnasında vanalardan birinde sızıntı olduğunu söylemişti. Aracın patlamasıyla ilgili de konuşan Musk, ekip içerisinde değerlendirme yapılacağını ve bu durumun testin yapılandırma aşamasındaki bir hatadan kaynaklanabileceğini ifade etti. SpaceX’in NASA ve Pentagon ile yapmış olduğu sözleşmeler bulunuyor ve Starship aracını yakın zaman içerisinde hazır hale getirmesi gerekiyor.

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan Corona virüsüne rağmen SpaceX, Starship çalışmalarını aksatmadan devam ediyor. Şirketin ekibi yeni test ünitesi üzerinde çalışmalara başladı. Kısa sürede yeni bir test yapılması bekleniyor. Sektörde faaliyet gösteren diğer uzay şirketlerinde COVID-19 salgını nedeniyle çalışmalarda aksamalar yaşanıyor.

Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’da yapacağı fırlatma planlarını ertelediği biliniyor. Keza Virgin Orbit, ABD’deki virüs etkisi nedeniyle solunum cihazı üretmeye başlamış durumda. Aynı şekilde Blue Origin şirketinde de çalışanlarına yönelik endişeler mevcut. SpaceX’în Starship’in üçüncü prototip için gerçekleştirdiği basınç testindeki patlamasını videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum