Yatırım yapmaya başla!

SpaceX Küresel İnternet Projesi Starlink’in Ulaştığı Yeni Hızı Açıkladı

SpaceX’in üzerinde çalıştığı Starlink projesi kapsamında ulaşılan yeni hız değerleri açıklandı.
SpaceX Küresel İnternet Projesi Starlink’in Ulaştığı Yeni Hızı Açıkladı

Elon Musk’ın CEO’su olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son yıllarda büyük projeleri ile dünyanın en çok konuşulan şirketleri arasında yer alıyor. Mars ve Ay’a insanlı yolculuk planları üzerinde çalışan şirket, dünyayı ise internet ağı ile kapsamayı amaçlıyor. Bu kapsamda bir süredir küresel internet projesi Starlink üzerindeki çalışmalar hız kazanmış durumda. Sistem ile dünyanın etrafı çok sayıda uydu ile kaplanacak ve her bölgeye hızlı internet verilmesi amaçlanıyor.

Şirket geçtiğimiz dönemde yaptığı ilk testlerde Starlink’in hız değerlerini ölçmüştü. O dönem yapılan testlerde 60.24 Mbps indirme ve 12.52 Mbps yükleme hızlarına ulaşılmıştı. Bu sureçte Ar-Ge faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor ve yeni bir hız testi yapıldı. Son ulaşılan rakamlar pek çok ülkedeki ortalama internet hızlarından daha yüksek seviyeye çıkıldığını gösteriyor.

SpaceX, küresel internet projesi kapsamında Starlink uyduları aracılığı ile yeni bir hız testi gerçekleştirdi. Şirketten yapılan açıklamada internet indirme hızında 100 Mbps sınırının aşıldığı belirtildi. Bu hız ile aynı anda çok sayıda HD filmin izlenebileceğine dikkat çekildi. Ayrıca kurulan altyapının yedek bant genişliğine sahip olduğu ifade edildi. Testte ayrıca gecikme hızının da önceki teste göre daha düşük olduğu açıklandı.

Bir önceki testte 62 olarak ölçülen ping değeri son testte 42’ye düştü. SpaceX, Starlink projesi kapsamında ilk günden bu yana 800 uydu fırlattı. İlerleyen dönemde bu uyduların sayısının çok daha fazla olması planlanıyor. İlk etapta 12 bin sonrasında ise toplamda 42 bin uydu ile dünyanın çok büyük bir bölümüne uydu interneti sunulması amaçlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum