Yatırım yapmaya başla!

SpaceX’in Mars ve Ay Hayalini Gerçekleştirecek Starship Roketi Böyle Test Edildi

SpaceX’in Ay ve Mars’a yolculuk için geliştirdiği Starship roketi başarıyla test edildi.
SpaceX’in Mars ve Ay Hayalini Gerçekleştirecek Starship Roketi Böyle Test Edildi

Dünyanın önde gelen uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, insanlık tarihinde büyük adımların atılmasını sağlayacak projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu projelerin başında ise Ay ve Mars gezegenlerine kargo taşımacılığı geliyor Daha sonrasında ise kızıl gezegene insanlı yolculuk planı bulunuyor. Elon Musk’ın patronu olduğu SpaceX, bir süredir Starship roketleri üzerinde test çalışmalarını sürdürüyor.

Daha önce bu yapılan testlerde pek çok kez patlamalar meydana geldi. Son yapılan test ise başarıyla sonuçlandı. Starship’in SN5 prototipi Texas’ta yapılan testte 150 metre yüksekliğe başarıyla çıktı. Kalkış daha önceki başarısız denemeler sonrası son derece kontrollü ve yavaş bir şekilde gerçekleştirildi.

Şirketin CEO’su Elon Musk test sonrası “Mars gerçek görünüyor” açıklamasını yaptı. Musk bir diğer  paylaşımında ise, “Uzay yolculuğu hava yolculuğu kadar yaygın hale geldiğinde, medeniyetin geleceği garanti altına alınacaktır” açıklamasına yer verdi.

SpaceX’in gelecek yıllarda Ay ve Mars görevlerinde bu roketten faydalanma planı bulunuyor. Videoda görüldüğü üzere roketin kalkış anında büyük bir toz bulutu ortaya çıkıyor. Bunun sebebi ise Starship’ün büyüklüğü ve ağırlığının yanında Raptor motoru ile çalışması olmakta. Roketin prototipi 150 metre yüksekliğe çıktıktan sonra başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

SpaceX’in daha önceki denemelerde yaşanan kazaları analiz ettiği ve tekrarlanmaması adına düzenlemeler yaptığı belirtiliyor. Şirketin planlamasına göre bu roketler ile tek seferde 100 kişi Mars’a götürülebilecek. Kargo taşımacılığında ise 1000 tona kadar yük iletileceği belirtiliyor.

Bu yolculuklar sırasında Starship’in bünyesinde 31 adet Raptor motorları bulunacağı ifade ediliyor. Başarıyla gerçekleşen testin görüntülerini videodan izleyebilirsiniz. İlerleyen günlerde Ay ve Mars görevini gerçekleştirecek Starship için yeni testlerin yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum