Yatırım yapmaya başla!

SpaceX, Küresel İnternet Hizmeti Vereceği Starlink Uydu Ağını Hayata Geçiriyor

Dünyanın önde gelen uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, bir süredir üzerinde çalıştığı küresel internet projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
SpaceX, Küresel İnternet Hizmeti Vereceği Starlink Uydu Ağını Hayata Geçiriyor

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son yıllarda üzerinde çalıştığı projeler ile dünya gündeminde dikkatleri üzerine topluyor. Elon Musk’ın kurucusu olduğu dev şirket, bir süredir küresel internet projesi üzerinde çalışıyor. Bilindiği üzere SpaceX, yörüngeye yerleştireceği internet uyduları ile dünyanın dört bir yanına hizmet götürmeyi planlıyor. Starlink adı verilen projenin 2020 yılından itibaren ABD’deki kullanıcılara hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.

SpaceX’in başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell, Starlink projesi ile ilgili yaptığı açıklamasında önümüzdeki yılın ortalarında küresel bazda genişbant internet hizmetini başlatacaklarını söyledi. Şirketin kurucusu ve CEO’su da proje ile ilgili Twitter hesabından çarpıcı bir paylaşımda bulundu. Musk, “Bu tweeti uzay üzerinden Starlink uydusu vasıtasıyla gönderiyorum” açıklamasını yaptı. Shotwell düzenlediği basın toplantısında küresel bazda hizmet vermek için 1500 uyduya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Starlink için Geri Sayım Başladı

Starlink için Geri Sayım Başladı

SpaceX yöneticisi Gweynn Shotwell 2020 yılı içerisinde Starlink hizmetinin startının Kuzey Amerika’da verileceğini söyledi. Falcon 9 roketleri ile tek bir uçuş ile 60 farklı Starlink uydusu gönderebileceklerini söyleyen Shotwell, hizmetin başlaması için 400 uydunun yer alması gerektiğini ifade etti.

Bu da 6 ila 8 kalkışın daha gerçekleşmesi gerektiğini gösteriyor. Küresel bazda internet hizmetinin sunulması için 1500 uydu gerektiğini söyleyen Shotwell, bu sayının 2021 yılının sonlarına doğru yakalanacağını vurguladı. Starlink ağı ABD Hava Kuvvetleri için internet desteği sağlayacak.

Ordunun küresel internet sistemlerine büyük ilgi duyduğunu söyleyen Shotwell, Global Lightning adı altında 28 milyon dolar yatırım aldıklarını belirtti. Proje sayesinde Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklara kriptolu internet sunulacak. Gerekli testlerin gerçekleştiği belirtilirken, uçuş sırasındaki C-12 askeri uçağına Starlink uydularından 610 mbit/saniye hızında internet aktarılacak.

SpaceX’in Hedefi Son Kullanıcı

SpaceX’in Hedefi Son Kullanıcı

Şirket olarak bugüne kadar girmedikleri bir alana adım attıklarını söyleyen Shotwell, “Starlink, SpaceX için çok farklı bir iş alanı. Uzay teknolojilerinden faydalanıyoruz ancak bu sefer odak noktamız son kullanıcı. Satışlar, teknik destek, üretim mühendisliği gibi konularda yepyeni bir iş güçü oluşturmamız gerekecek.” ifadelerine bulundu. Hizmet almak isteyenlerin yerel bir kullanıcı terminaline sahip olması gerekiyor.

Bu konu hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan SpaceX yöneticisi, “Starlink’e kaydolan kullanıcılara SpaceX tarafından bir kutu gönderilecek. Bu kutunun içerisinde kullanıcı terminali ve gerekli bağlantı kabloları yer alacak. Terminalin nerelere yerleştirileceği veya nasıl bağlanacağı konusunda hala çözülmesi gereken bazı sorunlar var. Elon’u biliyorsunuz, her şeyin öncelikle ‘güzel’ görünmesini istiyor. Kullanıcı terminali de çok hoş bir tasarıma sahip olacak.” diye konuştu.

Şu an ki projeler ABD’deki kullanıcılar ile sınırlı. Shotwell ülkelerin kendilerine göre prosedürleri olduğunu ve hizmet sunmak adına izin almak istediklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum