Paylaşım

Geri Dönüştürülen SpaceX Roketi NASA için Görev Başında!

 

Gerçek dünyanın Iron Man’i Elon Musk yine tüm dünyanın hayranlığını kazandı! Zira SpaceX ile insanları Mars’a götürmenin planlarını yapan Elon Musk, bu alanda bir kez daha başarılı oldu.

Hatırlarsanız; ünlü milyarder geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük pilini çalıştırarak büyük bir rekora imza atmış, projeyi verdiği 100 gün sözünden daha önce tamamlamasıyla gündeme oturmuştu.

Geleceğin seyrini değiştirebilecek isimler arasında yer alan kişiliğin uzay şirketi SpaceX’le bir yılda uzaya 12 roket göndererek tarihi rekor kırdığını söylemiyorum bile! Şimdi de Elon Musk, daha önce NASA görevinde kullanılmış Falcon 9 ve Dragon ile gerçekleştirdiği başarılı kalkışla manşetlerde yer edindi. Yeniden kullanılabilir roketler ile maliyeti epey düşüren Musk, dün resmen tarih yazdı.

Zira daha önce kullanılmış Dragon kapsüllü Falcon 9 roketinin uzaya gönderildikten sonra başarılı bir şekilde iniş yaptığı görüldü. Test, ABD’nin Florida bölgesindeki Cape Carnaval Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirildi.

Falcon 9 roketinin 18.36’da havalandığı ve 18.44’te başarılı bir şekilde iniş yaptığı anlar Musk ve çalışanlar tarafından sevinçle karşılandı. Falcon 9’dan ayrılan Dragon kapsülünün ise Pazar günü NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyor.

Kenetlenme başarılı bir şekilde gerçekleşirse gıda, bilimsel malzeme ve 40 deney faresinin bulunduğu kapsül UUİ’de 1 ay kalacak. Sonrasında ise Pasifik Okyanusu’na iniş yaparak dünyaya geri dönecek. Neticede; Musk bu başarısıyla yeniden kullanılabilir roketlerle Mars yolculuklarının çok daha maliyetli bir şekilde yapılabileceğini de kanıtlamış oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur