Yatırım yapmaya başla!

SpaceX Falcon 9’dan Düşen Parçaları Drone Gemileri ile Böyle YakaladıABD merkezli uzay şirketi SpaceX son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu görevler ve geleceğe dair çılgın projeleri ile dünya gündeminde yer etmeye devam ediyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirket, insanlığın gelecekte uzayda kendisine yer edinebilmesi için önemli çalışmalar içerisinde. Son yıllarda Falcon roketleri ile uzaya sürekli araç yollayan şirket, bu roketlerden düşen parçaları da tekrar kullanmak için çeşitli yollar deniyor.

SpaceX’in uzaya gönderdiği araçlar görevlerini gerçekleştirmesi ile beraber Dünya’ya geri dönüyor. Bununla beraber fırlatma esnasında ateşleme üniteleri bırakılıyor ve geri düşüyor. Ancak SpaceX bu parçaları da yeniden kullanılabilir halde tutmak için yeni bir sistem geliştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Falcon 9 adı verilen uydu AMOS-17 iletişim uydusunu yörüngesine yerleştirmek adına uzaya fırlatıldı. Fırlatma sonrası düşen ateşleme parçaları ise şirketin geliştirdiği Drone gemileri ile yakalandı. Bu görüntüleri Elon Musk Twitter hesabından paylaştı.

Falcon 9 üzerindeki yüklerinin korunması adına özel bir koruma kalkanına sahip. Roketin uzaya ulaşması ve uydusunu bırakması ile beber bu kalkan aşağı düşüyor. SpaceX kontrolünü uzaktan sağladığı Drone gemileri ile bu parçaları yakalıyor. Şirket daha önce benzer denemeler yapmış ve düşen parçaları yakalamakta başarısız olmuştu. Yakalanan parçalar daha sonraki görevlerde tekrar kullanılmak üzere saklanıyor.

Bir başka uçuş firması Rocket Lab benzer bir yöntemle yeniden kullanılabilir parçaları yakalamak istediğini açıklamıştı. Ancak Rocket Lab düşen parçaları helikopterler ile yakalamayı planlıyor. SpaceX’in başarılı şekilde uzaydan düşen parçaları topladığı görüntüleri videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum