Yatırım yapmaya başla!

SpaceX, Crew Dragon’u Nisan Ayında Yaşanan Patlama Sonrası Yeniden Test Etmeye Hazırlanıyor

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, kargo ve astronot taşımak için tasarlanan Crew Dragon’un testlerine başlıyor.
SpaceX, Crew Dragon’u Nisan Ayında Yaşanan Patlama Sonrası Yeniden Test Etmeye Hazırlanıyor

Dünyaca ünlü uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son yıllarda yapmış olduğu işlerle adından fazlasıyla söz ettiriyor. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu şirket geleceğe yönelik çılgın planlara sahip diyebiliriz. Bu planlardan bir tanesi küresel internet hizmeti olan Starlink projesi. Gelen son haber önümüzdeki yıl içerisinde Starlink hizmetinin faaliyete geçeceği yönünde. Ancak şirketin pek çok projesi mevcut. Bunlardan en önemli olanlardan birisi ise Mars’a yerleşme planı.

Elon Musk her fırsatta insanlığın Mars’ta koloni kuracağına yönelik hayalini yineliyor. Bu amaca hizmet eden araçların başında ise Crew Dragon kapsülü geliyor. SpaceX geçtiğimiz Nisan ayında Crew Dragon kapsülü ile bazı testlerde bulunmuş ancak bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şirket test sürecini önümüzdeki haftadan itibaren yeniden başlatmaya hazırlanıyor.

Crew Dragon için Test Süreci Yeniden Başlıyor

Crew Dragon için Test Süreci Yeniden Başlıyor

Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun hizmetine sunulacak ve kargo, astronot taşımacılığı görevini üstlenecek. Kapsül tek seferde 7 yolcu taşıyabiliyor. İlk test süreci geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilmiş ve uzay istasyonu yörüngesine gidilmişti. Araç sorunsuz bir şekilde geri dönmüştü. Ancak Nisan ayında yapılan testte patlama yaşanmıştı. Yaşanan patlama ile Demo-1 adı verilen kapsül kullanılamaz hale geldi.

Şirket şimdi Kasım ayında yeniden Crew Dragon kapsülünde bulunan SuperDraco sistemini harekete geçiriyor. Test 2 Kasım’da Cape Canaveral’de gerçekleştirilecek. Testte yeni statik ateşleme sisteminin denemesi yapılacak. Yapılacak olan testlerin NASA, Federal Havacılık İdaresi, Ulusal Taşımacılık Emniyet Dairesi ve SpaceX tarafından yakından izlenmesi bekleniyor.

Elon Musk yapılacak olan test ile ilgili açıklamasında “Her şeyin iyi gideceğini düşünüyorsan test yapmazsın. Nelerin iyi gitmeyeceğini görmek için test yaparsın. Bence burada temel bir prensip var ve o, test aşamasında hata yaptığına emin ol ki uçuşta başarısız olma” diye konuştu.

2020’de Astronot Gönderilebilir

2020’de Astronot Gönderilebilir

SpaceX’in planlarında 2020 yılı içerisinde ilk insanlı test uçuşunu yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlere NASA Başkanı Jim Bridenstine ve SpaceX CEO’su Elon Musk bir araya geldi. Kendilerine sorulan soruları yanıtlayan ikili, Crew Dragon’un geliştirme sürecine dair açıklamalarda bulundular. NASA Başkanı aracın fırlatılmadan önce çok daha fazla teste tutulması gerektiğini söyledi.

Bridenstine tüm sürecin planlandığı gibi ilerlemesi halinde 2020 yılının ilk aylarında insanlı test uçuşunun gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Şu an için NASA insanlı görevlerde Rusya yapımı Soyuz araçlarını kullanıyor. Tabi bu görevler NASA için büyük maliyet anlamına geliyor. Kurum ABD merkezli şirketlerin uzay projelerini bu çerçevede desteklemekten çekinmiyor. Önümüzdeki günlerde bu araçların yerini Crew Dragon’un aldığını görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum