Yatırım yapmaya başla!

SpaceX Crew Dragon Kapsülünün Paraşüt Sistemini Test EttiABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, bir süredir Crew Dragon kapsülü üzerine yoğunlaşmış durumda. NASA ile beraber geliştirilen araç astronotların ISS’lere taşınmasını hedefliyor. Geliştirme sürecinde pek çok test yapılıyor ve bu testlerin sonuncusu paraşüt sistemi üzerine yapıldı.

Yapılan testler SpaceX tarafından hazırlanan videolar ile izleyenler ile paylaşılıyor. Son video paraşüt sisteminde yaşanması muhtemel bir soruna rağmen Crew Dragon’un sorunsuz bir şekilde iniş yapabileceğini gösteriyor.

Kapsülde dört adet paraşüte yer veriliyor. Testte ise paraşütlerden birinin arıza yapması halinde yapılacak iniş denendi. Üç paraşüt ile kapsülün iniş yapıp yapmayacağı ortaya kondu. Bu şekilde 13 iniş denemesi gerçekleştirildi ve Crew Dragon hepsinde sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirdi. SpaceX CEO’su Elon Musk daha önce bu konuyla ilgili açıklamasında üst üste başarılı testler gerçekleştirdikten sonra kapsülün astronotları taşımaya hazır olacağını belirtmişti.

Paraşütün iniş görüntülerindeki iplerde naylon yerine özel olarak geliştirilmiş zylon adı verilen bir ürüne yer veriliyor. Bu malzeme paraşütün iplerinin eşit şekilde açılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, NASA yöneticisi Jim Bridenstine ile bir araya gelmiş ve 2020’nin ilk çeyreğinde Crew Dragon’un insanlı test uçuşunu gerçekleştirebileceğini söylemişti.

Tabi bunun için öncelikle statik ateşleme testlerinin başarıyla tamamlanması gerekiyor. Bu test insansız olarak yapılacak ve Falcon 9 eşliğinde Crew Dragon gökyüzüne gönderilecek. Bu fırlatma sonrası roketin belirli bir uzaklığa ulaşması gerekiyor. Test başarıyla tamamlanırsa Crew Dragon’un insanlı uçuşlarına başlaması bekleniyor.

Önümüzdeki aylarda NASA Ticari EKip Programı kapsamında önemli gelişmelerin yaşanacağı belirtiliyor. Bir diğer şirket Boeing ise Starliner uzay aracına dair testlerini sürdürüyor. Crew Dragon’un paraşüt sisteminin test görüntülerini videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum