Yatırım yapmaya başla!

SpaceX, Crew Dragon’un İnsanlı Görevi Nasıl Gerçekleştireceğini Gösterdi

Elon Musk’ın başında olduğu SpaceX, Crew Dragon kapsülünün astronotları ISS’e nasıl taşıyacağını gösteren animasyon yayınlandı.
SpaceX, Crew Dragon’un İnsanlı Görevi Nasıl Gerçekleştireceğini Gösterdi

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, son yıllarda gerçekleştirdiği büyük projeler ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Son dönemde hem SpaceX hem de Boeing, NASA’nın astronotlarını ISS’e taşıyacak kapsülleri geliştirmekle meşgul. Boeing bu görev için Starship kapsülünü geliştiriyor.

SpaceX’in ise uzun zamandır Crew Dragon adlı kapsülü üzerinde çalıştığı biliniyor. NASA şu an için bu görevler için Rusya tarafından geliştirilen kapsüllerden yararlanıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Crew Dragon kapsülünün paraşüt sistemini test etmişti. 

ABD, Rusya’ya olan bu bağını ortadan kaldırmak adına SpaceX ve Boeing’in insanlı görevlerde kullanılacak kapsülleri geliştirmesini bekliyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, 2020 yılı içerisinde NASA astronotlarını Crew Dragon üle ISS’e taşımanın planlarını yapıyor.

Şu an için ABD astronotlarını uzaya göndermek için Rusya’ya 80 milyon dolar ödeme yapıyor. Crew Dragon’un görevine başlaması ile beraber bu durum ortadan kalkacak. SpaceX bu görevin nasıl gerçekleştirileceğine dair yeni bir video yayınladı. Animasyon olarak hazırlanan videoda Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotların nasıl götürüleceği canlandırılıyor.

Geliştirilen kapsüller ile sadece astronotlar taşınmayacak kargolar da gönderilebilecek. Crew Dragon ayrıca ISS’den aldığı kargoları da Dünya’ya geri getirebilecek. Bu iniş paraşüt ile gerçekleştirilecek. Yetkililer bu şekilde gerçekleştirebilecek bir görevin maddi anlamda ok daha ucuz ve uygulanabilir olduğuna dikkat çekiyor.

SpaceX’in Çok Sayıda Projesi Mevcut

SpaceX'in Çok Sayıda Projesi Mevcut

Crew Dragon projesinin hayata geçmesi ile beraber SpaceX’in NASA’dan düzenli olarak gelir elde edeceği belirtiliyor. ABD’li şirket ayrıca küresel internet hizmeti vereceği projesi Starlink üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Yine uzay yolculuğu için geliştirilen Starship’in de önümüzdeki aylarda fırlatılması planlanıyor.

Açıklama SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından yapıldı. Musk konuyla ilgili açıklamasında Starship roketinin 2-3 ay içerisinde fırlatmayı planladıklarını söyledi.

Çalışmalarda gelinen noktayla ilgili bilgilendirmede bulunan Elon Musk, “Şimdi Starship SN1’in uçuş tasarımını yapıyoruz, ancak her SN’ye, en azından SN20 ya da Starship V1.0’a kadar küçük geliştirmeler yapacağız.” açıklamasını yaptı. Yaklaşan projelerin başında gelen Crew Dragon’un astronotları ISS’e nasıl taşıyacağını gösteren animasyonu videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum