Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Uzun Süren Savaş Yüzünden Ukrayna’nın Notunu Düşürdü

S&P, Ukrayna'nın notunu düşürürken savaşın sürmesi halinde ekonominin yüzde 40'a kadar küçüleceğini söyledi.
S&P Uzun Süren Savaş Yüzünden Ukrayna’nın Notunu Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Ukrayna’nın kredi notunu aşağı yönlü revize etti.

Rusya’nın 24 Şubat ayında ülkeyi işgal etmesine atıfla tahmin edilenden daha uzun süreli bir çatışma yüzünden Ukrayna’nın notunu bir puan düşürdü.

Buna göre Ukrayna’nın yabancı para birimi notu Arjantin ve Mozambik ile aynı seviyede ve temerrüdün sadece beş kademe üzerine CCC+’ya düşürüldü.

Ayrıca savaştan kaynaklanan ekonomi, dış dengeler, kamu maliyesi ve finansal istikrara yönelik risklerin hükümetin borç yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini zayıflatabileceğinden görünümü negatif olarak belirtti.

“Ukrayna ekonomisine ve vergi üretme kapasitesine verilen önemli zarar, hükümet borç ödemelerini uluslararası mali desteğe daha bağımlı hale getirdi” diyen S&P, çatışmanın 2022’nin ikinci yarısına kadar devam etmesi halinde Ukrayna’nın reel gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 40 daralmasını beklediğini de aktardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın