Yatırım yapmaya başla!

S&P Uyardı: ABD’nin S-400 Yaptırımları Türkiye’nin Kredi Notunu Etkileyecek!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD’nin S-400 konusunda uygulayacağı yaptırımların bankacılık sektörünü hedef alması halinde, Türkiye’nin kredi notunun etkileneceğini bildirdi.
S&P Uyardı: ABD’nin S-400 Yaptırımları Türkiye’nin Kredi Notunu Etkileyecek!

Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşma çerçevesinde S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin teslimatları 12 Temmuz itibarıyla başladı. Malzemelerin sevkiyatını gerçekleştiren 11. uçağın bugün Mürted Hava Meydanı’na indiği bilgisi alındı.

Teslimatlar devam ederken, asıl merak edilen konu ABD’nin uygulayacağı yaptırımlar. Çünkü aylardır bu konu iki ülke arasında tansiyonun artmasına ve piyasaların etkilenmesine sebep olmuştu. Nitekim teslimatların başlamasının hemen ardından ABD’den yapılan açıklamada; tavırlarında hiçbir değişiklik olmadığı ve Türkiye’nin hem S-400’ler hem de F-35’lere aynı anda sahip olamayacağı söylenmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) ise ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı olası yaptırımları ve sonuçlarını değerlendirdi.

S&P’nin Türkiye’nin Ülke Notu Analisti Maxim Rybnikov, ABD yaptırımlarının bankacılık sistemini hedef alması halinde, Türkiye’nin kredi notunun etkileneceğini söyledi.

ABD S-400 YaptırımlarıKurum analistlerinden Rybnikov, S-400 sebebiyle uygulanacak yaptırımların ılımlı olması ve bankacılık sektörünü etkilememesi halinde kredi notunda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirtti. Öte yandan bankacılık sektörünün hedef alınması durumunda finansal istikrarın zarar göreceğini, bunun da kredi notunu negatif etkileyeceğini yorumladı. Bunun açıklamasını ise özel sektörün borcunu çevirmek için yabancı sermayeye ihtiyaç duymasıyla yaptı.

Yabancı yatırımcıların bankalara erişimini engelleyecek bir yaptırımı uygulamaya başlaması halinde, Türkiye’nin IMF’e gitmek zorunda kalabileceğini aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her söyleminde IMF’nin gündemimizde yer almadığını yinelemeye devam ederken, S&P’den gelen bu yorumlar, yeni bir tartışmanın habercisi niteliğinde olabilir.

S-400 teslimatları tüm hızıyla sürerken, Pentagon Türkiye hakkındaki kararlarını duyuracağı basın toplantısını ikinci kez iptal etti.

S400 Teslimatı Devam Ediyor12 Temmuz’da S-400’lerin Ankara’ya gelmeye başlamasıyla, aynı günün akşamından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan bir açıklama yapılacağı bilgisi alınmıştı. Fakat o tarihte yapılmayan basın toplantısı, ikinci defa iptal edildi. Bu durum yerel basında işlerin olumsuz gittiği şeklinde yorumlanırken, söz konusu toplantıların Beyaz Saray tarafından engellendiği iddia edildi.

Bu arada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de geçtiğimiz Cuma günü ani bir kararla Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB- seviyesine düşürerek, not görünüm için negatif değerlendirmesinde bulundu. Alınan karar her ne kadar S-400’lerin gelmeye başlamasının ardından gelse de yapılan açıklamada bunun ardında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın görev değişikliğinin yer aldığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum